Библиотеката показва книга на век и половина в изложба за 137-ата си годишнина
Изложба „Русе и книгопечатането 1864-1944“ е подредена на втория етаж на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ по случай 137-ата годишнина на библиотеката, която се навършва утре.
Изложбата включва книги, печатани в Русе от 1864 г. до 1944 г., като се започне от създадената в края на 1864 г. печатница на Дунавската област и печатниците, открити след Освобождението: печатницата на Любен Каравелов, на в. „Славянин“, печатница „Роглев“, „Перец Йосиф Алкалай“, „Спиро Гулабчев“ и др.
Най-старата книга в изложбата е „Божественото и Священо Евангелие на Господа нашего Иисуса Христа“, издадено преди 150 години - през 1865-а, от свещеника Ненчо Несторов - една от първите книги, отпечатани в Русе.
В експозицията могат да се видят и първият български „Учебник за земляделието“ от Цани Гинчев, издаден в Русе през 1871 г.; „Селскоступанска неорганическа и органическа химия“, издадена през 1871 г. от Димитър Енчев във връзка с въвеждането на химията като учебен предмет; второто издание на първата българска повест „Нещастна фамилия“ от Васил Друмев (1871); „Две сестри, Рада клюкарката или хлевоуста жена“ (1869), „Злочеста Кръстинка“ (1870), „Две сестри Добра и Грозданка“ (1873) от Илия Блъсков.
Русе е градът, където започва отпечатването на нотни текстове. В изложбата са представени издадените от учителя в Мъжката гимназия Атанас Паунов „Учебник по нотно пеене“ (1890), нотните издания „Гроздоберски хора за пиано“ и „Двадесет български народни песни, хармонизирани в легк слог за пиано“ и др.
Показани са още исторически изследвания, издания на Русенската търговско-индустриална камара и художествена литература от български и чужди автори.