Спор в социалните мрежи за и против бойкота срещу търговските вериги в Русе
Част от русенци приемат скептично идеята да се противодейства на високите цени с бойкот срещу веригите и няма да участват в насрочената за 13 февруари акция. Това показват коментарите под десетките постове в социалните мрежи за подкрепа на инициативата на движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединения пенсионерски съюз.
„С минимална пенсия от къде трябва да пазарувам, от фермерските магазини ли? Не вменявайте на хората къде и как да си харчат парите“, „Значи бойкотираме чуждите хранителни вериги, заради високи цени на хранителните стоки, но няма бойкот на кварталните магазини, в които цените са по-високи от цените в бойкотираните вериги?“, „То това си е олигофрения, няма да пазаруваш в четвъртък, ще пазаруваш в петък“, „За съжаление няма да стане. За повечето българи „Кауфланд“ е като втори роден дом. И потоп да има, те са там“ - това са само част от коментарите на хората, които смятат акцията за безсмислена. Има и гласове в подкрепа, но е са очевидно много по-малко.
В няколко балкански държави вече се проведоха такива акции за отказ от пазаруване като опит за противодействие срещу повишаването на цените. И движението се разраства.
Очевидна истина е, че всеки ежедневно бойкотира високите цени, като не купува това, което му се струва скъпо и търси по-евтин вариант. Това е нормалното човешко поведение, то движи пазарните процеси, от които зависят цените на стоките. Всички опити поевтиняването да се наложи административно, водят до дефицит и черен пазар и в крайна сметка се провалят. Ролята на държавата не е да се намесва в ценообразуването, а чрез регулаторите да не допуска картелни споразумения, за каквито има съмнения.
В българския вариант на инициативата има и някои нелогични моменти. В обръщението към гражданите се казва, че „в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки магазини за хранителни продукти се наблюдава драстично увеличение на цените на стоки от първа необходимост“. Бойкотът обаче някак се насочва само към западните вериги, но не и към кварталните магазини, където собствениците не могат да си осигурят по-ниски доставни цени с поръчки на едро като големите играчи. Акцентира се на това, че в супермаркетите други по-богати държави има храни, които са по-евтини, но се премълчават онези много повече, които са по-скъпи.
Неудачно избрана изглежда и датата 13 февруари - ден преди традиционния празник Трифон Зарезан и припознатия Свети Валентин, за които българите традиционно редят по-богата трапеза.