Едно от глобалните явления на 21-ви век са социалните мрежи. Средностатистическият интернет потребител по света прекарва 144 минути (2 часа и 24 минути) на ден в социалните мрежи, показват данни на Atlas VPN. Това се равнява на 876 часа или 36,5 дни годишно. Използващите интернет се свързват средно с 6,6 социални мрежи всеки месец. Няма данни за България, но страната ни не е изключение от световната тенденция. Благодарение на това популярните хора в Тик Ток, Инстаграм, Ютюб или Фейсбук стават все по-влиятелни в обществото. Това са инфлуенсърите (от английски influence - влияние), които успяват да изместят останалите медии и да станат основен източник на информация за младите (а и не само) хора. 
Тони Енчев е русенец с голям брой последователи и гледания в интернет. Занимава се с различни неща - интервюира известни личности, развива собствени бизнеси и е създател на няколко инциативи. Той е на 23 години, възпитаник е на СУЕЕ „Св. Константин Кирил Философ“ в Русе, а в момента завършва журналистика в Софийския университет. Той е от малкото новоизгряващи звезди в социалните мрежи, които си струва да бъдат чути. Винаги готов да помогне, инвестира време и средства в името на Русе, без да очаква каквото и да е в замяна. Отскоро води и лекции в училищата на тема „Социални мрежи“ и показва на децата, че могат да следват мечтите си и да успяват да ги постигнат, стига да вложат достатъчно усилия и да проявят нужното търпение. Той самият е доказателство за това. Ако е успял да провокира вашия интерес, можете да го намерите в YouTube, Tik Tok и Instagram - Toni Enchev.

- Като какъв човек би се определил? Кои са най-изявените ти качества според теб?
- Определям се като човек на действието. От малък съм разбрал, че никой не ми е длъжен за нищо и всичко зависи само и единствено от мен. Това е причината от ранна възраст да се занимавам с различни неща, за да стигна до успехите, които имам в момента. Една от най-изявените ми черти е комуникативността ми. Аз съм изключително социален човек, обичам да общувам с различни хора и да черпя опит от тях. Смятам, че това е много важно в днешно време. Развитото ми въображение неспирно ме снабдява с различни идеи, което ме е довело до мястото, на което съм в момента.
- Какво представляват социалните мрежи и каква е ролята на инфлуенсъра в съвременното общество?
- Социалните мрежи са място, където хората могат да се свързват и да комуникират едни с други. Благодарение на тях можем да поддържаме връзка с човек на другия край на света, което е доста интересна и необикновена възможност. В днешни дни те са много повече от това, за което са създадени.
Много хора работят и се изхранват от тях, като тези с голяма популярност там могат да повлияят на аудиторията си даже с една проста снимка или реклама
Също така средата помага на разрастването на много бизнеси. Според мен сме още в началото на тяхното развитие и тепърва ще стават все по-важни и по-влиятелни. Аз самият не се определям като инфлуенсър, заради лошата слава, която обществото е дало на това звание. Ролята на този вид хора, както следва и от името, е да влияят по лош или по добър начин на хората. Затова гледам на себе си като създател на съдържание, стараейки се винаги да давам добър пример на последователите си. Да, правя и по-забавно съдържание, но никога не прекрачвам дадени граници, за разлика от някои, които са готови да направят всичко за пари. Точно те дават лошата слава на инфлуенсърите.
- Една от инициативите, които организираш, е „От нас зависи“. Какво представлява и как става включването в нея?
- Един от проектите, с които се гордея най-много, е тази инициатива. Сформира се през 2021 година, като идеята е да показва добрия пример в обществото ни. Аз самият съм закърмен с ценности да обичам държавата си и се опитвам да го предам на колкото се може повече хора.
Инициативата е свързана с освежаване на неприветливите места в Русе, украсявайки ги с ликовете на наши революционери и с техен цитат
По този начин се опитваме да насърчим младото поколение да познава историята ни и да се гордее с предците си. След 4 години работа инициативата „От нас зависи“ прерасна в нещо по-голямо от първоначалната идея. Вече не се занимаваме само с рисуване, а провеждаме различни кампании, като например да изчистим града, „Доброто е заразно“, свързана с децата в неравностойно положение и други благородни каузи от хората за хората. Който иска да се включи, може да види страницата на фондацията в инстаграм - „От нас зависи“, или да ми пишат в на лично в инстаграм профила ми -  „Toni Enchev“.
- Масово хората набират популярност с недотам стойностни неща. Какво те накара да избереш по-трудния и неособено доходоносен път?
- Както казах и в началото, в днешно време имаме възможността само с наличието на телефона ни да достигнем до голям брой хора, което крие както позитиви, така и негативи.
Повечето хора стават известни с лоши и скандални неща, защото това носи мигновена слава
Според мен това е доста по-нетрайно заради липсата на реална стойност. Хората си мислят, че е по-лесно, но за мен е най-добре да заложиш на трайните и качествени неща. Винаги съм избирал тях, защото те отговарят на моето възпитание, разбирания и възгледи.
- Границата между истината и лъжата в социалните мрежи е доста тънка и много хора се възползват от нея. Доколко това, което виждаме в социалните мрежи, е такова в действителност?
- Дезинформацията в социалните мрежи е огромна. Аз самият завършвам сега журналистика в Софийския университет и там са ни давали примери как за разлика от телевизиите и традиционните медии 
в социалните мрежи няма такива регулации и всеки може да разпространява каквото иска, незаивимо дали е вярно, или не
В последно време и там започват да се затягат мерките, което смятам че е хубаво, защото по този начин предпазваме най-вече децата и тийнейджърите от подтикване към различни лоши неща. Много е важно да можем да отсяваме информацията и да имаме критично мислене. Аз се радвам, че успях в Софийския университет да усвоя тези качества и мога малко или много да преценявам кое е истина и кое не. Благодарен съм на учениците, заради които започнаха да ме канят да водя лекции в училищата. Това ми дава възможност да започна да се боря с това и лека полека да изчистим социалните мрежи от подобни проблеми.
- Кое различава човека с много последователи от инфлуенсъра? Кое те прави значим в социалните мрежи?
- На първо място е важно
последователите да са истински
За 20-30 лева всеки може да си купи много последователи, но те да не бъдат реални хора и да не следят твоето съдържание. Както казах, аз не се имам за инфлуенсър. Аз започнах да качвам видеа заради страстта към самото правене на видеа. В началото бях на загуба, но ми доставяше удоволствие да го правя. Ако ти доставя удоволствие и вярваш в процеса, рано или късно ще изградиш вярна аудитория, която ще те подкрепя.
- Каква роля играе егото във вземането на решение за купуване на последователи? Кара ли ни съвременното общество да си купуваме слава? Как да различаваме хората с фалшиви последователи?
- Според мен, това да си купиш последователи в социалните мрежи, е вид комплекс - искаш да си купиш фалшиво одобрение от хората. Мислиш, че това би те направило по-щастлив, но малко или много е вид самозалъгване. Храниш си фалшиво его, но всичко това е кухо и не е подплатено със стойност, което рано или късно ще бъде разбрано от хората и ще те свали на земята.
Съвременното общество ни кара да харчим пари за слава, повлияни от масовото мнение за нас самите
Трябва да сме доста осъзнати, да сме наясно сами за себе си, че носим вътре в себе си стойност и нямаме нужда от излишно парадиране с числа в социалните мрежи. Хората с фалшиви последователи се различават по това, че имат например 10 000 последователи в инстаграм, но 20 харесвания на снимката. Няма как, ако действително имаш 10 000 последователя, да имаш 20 харесвания, поне 20-30% от тях ще бъдат харесали дадената снимка или публикация. Инстаграм направи услуга на тези хора, като създаде опция, с което можеш да скриеш харесванията си. В този случай трябва да се обърне внимание на гледанията на дадена публикация и коментарите.

Сталоне БИАНКО