През 30-те години на миналия век идеята на Аспарух Емануилов да се напише история на родния ни град среща подкрепата на мнозина видни интелектуалци, които по-късно инициират създаването на обществен комитет. През 1938 година е взето решение към Община Русе да се създаде Фонд за написване и издаване историята на град Русе. Тази идея в следващите десетилетия се развива и води до създаването на градски архив, в който да се съхранят важни за града документи. Но идеята за писана история на нашия роден град остава дълго нереализирана.
Трябва да признаем, че това е изключително трудна задача, която изисква привличането на специалисти от различни сфери на науката, не само на историята. Затова в годините цел на инициаторите и техните последователи е да се привлекат учени и специалисти от София и страната, които могат да бъдат полезни за делото.
Но как се пише историята на град с многовековно минало?
През 1996 година започва да излиза специализираният сборник „Алманах за историята на Русе“. Неговото издаване е по инициатива на д-р Любомир Златев, Веселина Антонова, Йордан Борисов, Володя Попов, Тодор Билчев. В списването му се включват учени от  Института по история при БАН, Софийския университет, Държавен архив, Русенския университет и др. Като рецензенти към първия том са привлечени проф.д.ист.н. Вержиния Паскалева и проф. д.ист.н. Крумка Шарова.
Още в предговора към първото издание Любомир Златев посочва, че целта е Алманахът да „постави изследванията за миналото на нашия край на по-широка обществена основа“, като се привлекат изследователи не само от „ведомствени“ институции, но и да се даде трибуна на млади хора с нов поглед към миналото, на които тепърва предстои да навлязат в сериозната наука. И
тридесет години по-късно можем категорично да кажем, че изданието е изпълнило целта си
Близо 180 автори са публикували свои изследвания в двадесет и трите тома на Алманаха. Сред тях са и много млади учени и докторанти.
Партньори в това начинание са Община Русе, Общественият комитет „Баба Тонка“, Общобългарският комитет и фондация „Васил Левски“, Съюзът на учените - клон Русе. Първият том излиза със съдействието и спомоществователството на общинското ръководство, на „Дунав прес“ ООД и вестник „Утро“.
Редакцията на изданието, в която през годините влизат Любомир Златев, Йордан Борисов, Тодор Билчев, Володя Попов, Веселина Антонова, Златоживка Здравкова, Росица Стоянова, Веска Николова, налучква пътя, по който то да се превърне в „авторитетен научен форум, в поредица, събрала работите на най-добрите познавачи на миналото на града“.
Близо 20 години по-късно
проф. Росица Стоянова от Института по история към БАН дава следната оценка:
„Не мисля, че бих преувеличила, ако характеризирам изданието като уникално за българската историческа книжнина - и като продължителност на излизане, и с насочеността и обхвата на проблематиката разглеждани по страниците му“.
И наистина, Русе е единственият областен град, който има подобно издание.
Не можем да пренебрегнем и един важен момент от историята на Алманаха - финансирането. Както вече посочихме, първите томове излизат с подкрепа на Община Русе, „Дунав прес“ и вестник „Утро“. От 2012 до 2022 година издаването на сборника се реализира със спомоществователството на нашия съгражданин Иван Хаджииванов, а последният 23 том - с подкрепата на Николай Братованов, Красимир Кънчев, Павел Ганчев, Красимир Вълев, Десислав Стоянов.
Трябва да отдадем заслуженото и на отговорния координатор на изданието Вяра Косева, както и на д-р Ренета Златева, която е редактор и коректор на сборника вече повече от десет години.
Главната заслуга този уникален сборник да просъществува близо 30 години и да бъдат публикувани 23 тома има д.ист.н. Любомир Златев. Той беше приел издаването на Алманаха за мисия. Неговите лични усилия, постоянство и неизчерпаем ентусиазъм спомогнаха „Алманахът за историята на Русе“ да бъде включен в Националния референтен списък на съвременните български научни издания и, съдейки по рецензиите в реномирани исторически списания, да получи заслужено висока оценка.
Приносите на Любомир Златев тепърва ще се оценяват
Издаването на последния том се сблъска с редица трудности от финансов характер. Това наложи да се търси нова възможност за привличане на средства за бъдещите издания. През месец октомври миналата година под ръководството на Любомир Златев се сформира инициативен комитет с участието на русенски изследователи и общественици, който взе решение за учредяване на сдружение „Русе през вековете“. Целта е да бъде осигуряването на финансиране за предстоящите издания на „Алманах за историята на Русе“. Броени дни преди да излезе регистрацията на новото сдружение Любомир Златев държеше в ръцете си последния том на сборника, току-що отпечатан от издателство „Лени Ан“ - усмихнат и удовлетворен, че е изпълнил мисията си. Скорошната му кончина е непрежалима загуба както за Русе, така и за научните среди.
Можем с общи усилия да продължим традицията и запазим този уникален сборник, който е гордост за града ни.

Д-р Капка ИВАНОВА