Във витрината във фоайето на Историческия музей в Русе може да бъде видяна иновативната инсталация „Силоз“ на Александър Първанов.
„Създаването на нещо ново понякога е просто преподреждане на вече стари, познати елементи, но с различна перспектива. Това е възможността на твореца да конструира съдържание, да предава знание, да изгражда разкази, да възбужда усещания и емоции, да вплита минало и настояще, опит и предизвикателство“. Така Александър Първанов представя своя проект „Силоз“.
Въпреки че съоръжението е изградено от парчетата отпадъци, то е естетически издържано. В същото време е и функционално - настолна лампа.
„Изработена е от парче чамова греда, намерена под нечий навес, бутилка от ликьор, части от месомелачка и помпа, метални елементи и мелничка за подправки..., както и регистрационен номер за каруца“, споделя авторът.
На пръв поглед несъвместимите детайли обаче създават един любопитен продукт, който е полезен за дома, внася колорит и в същото време е своеобразна препратка към миналото - чрез спомена за времето на употреба на лампите или за отделните нейни части и техния предишен живот.
Това не е първото подобно произведение на инженера с артистични интереси и заложби. В малката изложбена зала на „Борисова“ 6 са неговите лампи „Избухнал чайник“, „Английска закуска“, „Фолклор“, „Шампанско“, „Извор“, „Рицар“ и „Етно джаз“.
„Вече над 40 лампи съм направил. Половината съм подарил на приятели, някои съм продал на колекционери. Вкъщи ползвам една, която представлява много крив брезов клон с ръчно изработен абажур от хартия с „неразцъфнала лампа“ и е монтирана върху парче бетон с отпечатъци от арматурните железа и затова съм я кръстил „Тротоар“, разказа творецът.
Александър Първанов е роден на 7 ноември 1964 г. в Русе. Завършва гимназия „Христо Ботев“, а след това и ВТУ „Ангел Кънчев“ (днес Русенски университет) със специалност „Изчислителна техника“. Въпреки че цял живот работи по специалността си, Александър Първанов развива интерес към красотата във всичките й форми - изкуство, природа. Част е от няколко изложби с Дружеството на художниците в Русе. Сподвижник е на сдружение „Русчук“. Като дългогодишен приятел на музея, той е активен участник в археологически разкопки, а в Екомузей с аквариум показва Арт инсталация, свързана с технологичните изкушения пред съвременното общество.
Има не само подчертан интерес към историята на града, но и принос към съхраняването й. Неговата страст и упоритост например са причината за съживяването на неработещи градски часовници и за това напомня всеки звън на часовника на библиотека „Любен Каравелов“.
„Усещам потребност да правя каквото мога за общността си. Също е и част от интереса ми към историята на Русе, към миналото на града, което наистина впечатлява с аристократизъм, предприемчивост, духовност и визионерство. Това е Русе, какъвто всички искаме да бъде и днес“, казва Александър Първанов в интервю за „Утро“ през септември 2023 година във връзка с вековния юбилей на часовника.