Нови 15 членове на Доброволното формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях към Община Плевен одобри специална комисия. Това съобщи за БТА председателят ѝ и началник-отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка и информационна сигурност“ в местната администрация инж. Васил Василев.
Комисията е създадена със заповед на кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов. Кандидатите за доброволното формирование са били 16 на възраст от 19 до 47 години. Отпаднал е само един. „Доброволното формирование се регламентира с „Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари, и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях“. То се създава от кмета на Общината по решение на Общинския съвет. В Плевен началото е поставено през 2012 г.“, уточни Василев.
Той разясни, че доброволец може да е всеки дееспособен човек, навършил 18 години, който е клинично здрав, не страда от психично заболяване и не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано.
До момента членове на доброволното формирование са 10 души, но тази бройка е недостатъчна. Община Плевен може да назначи общо 45. Целта е да се развие структурата и експертните възможности на доброволците. За да се постигне това, е наложително да се увеличи личният състав и неговото специализирано обучение, каза Василев. 
За да се създаде едно доброволно формирование, се изисква желаещите да подадат заявление, добави той. След това се изготвя заповед за назначаване на комисия за подбор на кандидатите. Когато те са одобрени, с тях се сключва граждански договор. После доброволците преминават обучение към Регионалните дирекции за пожарна безопасност и защита на населението (РДПБЗН). Обучението там е в два модула. След успешното им завършване се минава трети модул към Българския Червен кръст (БЧК). Процесът завършва с регистриране на доброволците в регистър на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). На тях им се прави застраховка и те вече могат да са в помощ на населението, уточни Василев. На всеки две години се прави опреснителен курс.
Досега доброволното формирование е участвало два пъти в потушаване на пожари. Но поради климатичните промени и зачестилите пожари, ще бъде необходимо използването на тези хора, добави председателят на комисията.