Няма проблем с физическия достъп на ученици до училищата в област Сливен
Докладът беше представен днес в Националния пресклуб на БТА в Сливен от Огнян Исаев, директор на програма „Образователни възможности и постижения“ във фондация „Тръст за социална алтернатива“ и Стела Костова, председател на РАКО. Той е на база проучвания за това как се прилагат национални политики в сферата на средното образование в пет области (Сливен, Враца, Разград, Кюстендил и Велико Търново) през 2023/2024 г.
"Установихме, че стартовата точка на всеки ученик, идващ от основното образование, е много различна, каза Исаев. Оказва се, че много от учениците предпочитат да посещават най-близката професионална гимназия и така се получава концентрация на ученици на базата на социално-икономическия им статус." По думите му новата тенденция е да се оформят училища с ученици с по-нисък социално-икономически статус от по-бедни семейства, където има не само ромчета, но и българчета.
Висок е броят на пътуващите ученици, над 1800, до средни училища в област Сливен, каза още Огнян Исаев. Физическият им достъп е осигурен чрез безплатен превоз от общините. Според него важен момент е изхранването на учениците, което е отговорност на семействата, както и фактът, че учебниците по профилирана, професионална и езикова подготовка се заплащат и са сред най-скъпите.
Той определи като тревожни данните, че голяма част от учениците не завършват 12-и клас. Даде пример с учениците от област Сливен през миналата година, от които едва 800 са завършили при записани над 1900 в средно-образователни училища. Сред причините са бедност, миграция, ранни бракове и др.
Стела Костова, председател на РАКО в Сливен конкретизира, че проучването е било в 29 основни училища, девет средни, девет професионални и три профилирани училища в региона. Тя отбеляза, че повечето ученици от ромски произход са в професионалните гимназии. Според нея системата "смачква самочувствието им" и те стигат само до професионалните гимназии. Тя сподели предложение на директорите на училища в областта, според което шофьорски книжки трябва да се издават само на завършили 12-и клас, а не както е в момента - след 10-и клас или завършване на първи гимназиален етап. Тя отбеляза, че се наблюдава голям брой на отпаднали от училище и даде пример с Гимназията по текстил и облекло.
По думите на Исаев, докладът е продължение на програмата "Равен шанс, достъп до средно образование", която се изпълнява над 12 години. За област Сливен партньорът по програмата е „Ромска академия за култура и образование“. За тези години са били подкрепени над 1700 ученици от страната с близо 5000 стипендии под формата на учебници, помагала, транпортни карти и др., свързани с тяхното обучение в етапа на средното образование. За Сливен са били отпуснати над 400 стипендии на над 150 ученици.
Докладът, заедно с препоръки от авторите, е внесен в Министерството на образованието. Сливен е първата област, в която е представен, следва Кюстендил, Разград, Враца, Велико Търново.