Общински съветници представиха тригодишна инвестиционна програма за над 49 милиона лева за здравни заведения във Варна
Целта е да се подобри качеството на здравеопазването в града, както и да се подобрят условията за работещите в системата, тъй като това е начин да бъдат привличани млади кадри, обясни председателят на ОбС Христо Димитров. Той подчерта, че инвестиционната програма е разработена след разговори с ръководствата на лечебните заведения в града. Целта е инвестициите да бъдат направени до изтичането на мандата на настоящия ОбС през 2027 г.
През последните четири години държавата не е дала никакви средства за капиталови разходи на лечебните заведения във Варна, допълни зам.-председателят на съвета Тодор Балабанов. По думите му програмата предвижда през тази година Общината да инвестира 19 милиона лева, през следващата – около 20 милиона, и през 2027 г. – близо 11 милиона лева. Средствата ще бъдат вложени в ремонти на базата и в купуването на нова апаратура, допълни Балабанов.
В програмата е предвидено за Диагностично-консултативния център (ДКЦ) „Св.Клементина“ поетапно да бъдат осигурени 12,7 милиона лева. Част от парите ще бъдат вложени в ремонт на сградата на здравното заведение. ДКЦ IV трябва да получи 3,1 милиона лева, като с част от тях ще бъде направен ремонт на асансьорите в сградата. За центъра в район „Аспарухово“ са планирани 2,2 милиона лева, като е включено и проектиране на нова здравна служба в квартал „Галата“. В програмата за ДКЦ III са заложени около 5,8 милиона лева. Планирано е енергийно обновяване на сградата. Над 10 милиона лева са предвидени за ДКЦ V. С част от средствата ще бъде направен проект за изграждане на ново тяло към центъра, като бъде извършено и саниране на настоящата сграда. Ремонт на базата е предвиден и за ДКЦ „Чайка“. За този център планираните средства са около 1,5 милиона лева.
Специализираната АГ болница би трябвало да получи близо 2 милиона лева, за да подобри енергийната ефективност на сградата. В Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ планираната инвестиция е над 970 хиляди лева, като средствата са предназначени за оправянето на Клиниката по ортопедия. За онкологичната болница в програмата са планирани 7 милиона лева. С част от средствата ще бъде изграден бункер за нов линеен ускорител за лечебницата.
Време е за развитието на здравеопазването във Варна да има ясна визия в средносрочен план, коментира Николай Костадинов, зам.-председател на ОбС. Той уточни, че намирането на средствата, предвидени в програмата, ще бъде задача на кметския екип, но подчерта, че бюджетът на Варна е достатъчно голям, за да бъдат осигурени парите.
Членовете на председателския съвет допълниха, че програмата предстои да бъде представена пред администрацията, като подчертаха, че вече повече от една година очакват да видят от нея стратегия за развитието на здравеопазването.