През 1966 г. в Перник е организиран фестивал на кукерите и сурвакарите, който по-късно прераства в Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“
Първият фестивал се провежда от 14 до 16 януари 1966 г. под името „Весел фестивал на кукерите сурвакари“. Постерът за него е изработен от художника Константин Константинов и на него е нарисуван стилизиран сурвакар със звънци, а към гражданите е отправена покана да посетят масово фестивала. През годините в рисуването на плакатите са се включили художниците Иван Ресански, Красимир Андреев, Людмил Веселинов, Марина Карамфилова и Филип Седефчев, който е автор на запазения знак на фестивала.
Участниците в първото издание на фестивала са близо 800 – групи от Пернишкия регион – от селата Черна гора, Лесковец, Ноевци, Богданов дол, Ярджиловци, Бегуновци, Беренде, Елов дол, както и гостуващи групи от Разлог, село Сушица, Пловдивско, село Лесичово, Пазарджишко и село Бояново, Ямболско. Шествието на кукерите е наблюдавано на стадиона от близо 10 000 зрители. Връчени са три първи колективни награди – на групите от с. Ярджиловци, от Разлог и от с. Сушица – за представили се стилно с най-ярко изразени местни традиции.
Изданията на фестивала през 1967 г. и през 1969 г. се провеждат под името Национален фестивал на кукерите и сурвакарите и пролетните игри и танци, свързани с тези старинни обичаи. През 1971 г. четвъртото издание на фестивала е под името Национален фестивал на кукерите и сурвакарите.
От 1985 г. във фестивала за първи път участват групи от чужбина. От 1993 г. фестивалът е международен. От 21 до 23 януари 2000 г. се провежда 13-ия фестивал под името Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“. От 1995 г. град Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове, а на 26 юни 2009 г. на тържествена сесия на Общинския съвет в Перник президентът на Федерацията на европейските карнавални градове Хенри ван дер Кроон обявява Перник за европейска столица на сурвакарските и кукерските традиции.
През 2015 г. обичаят „Сурова“, характерен за Средна Западна България, е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
На 28 януари 2016 г. в Перник е валидирано пощенско-филателно издание – марка и плик, посветено на 25-ото юбилейно издание на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Художник е Людмил Веселинов, като за сюжета на марката той е използвал традиционна маска от региона, а в пощенския плик – чанове, свързани с Пернишкия край.
През 2023 г. за първи път в над 50-годишната история на „Сурва“ маскарадните дефилета се провеждат три дни – от 27 до 29 януари, а през 2024 г. юбилейното 30-о издание на Международния фестивал на маскарадните игри (МФМИ) „Сурва“ участват рекордния брой участници - над 12 000, сред които и 17 чуждестранни маскарадни групи.
В бюлетин „Вътрешна информация" на БТА четем"
Жизнерадостен масов народен карнавал
Перник, 14 януари 1966 г. /БТА/ Своеобразна манифестация се събра днес след обяд в центъра на града хиляди граждани. Вместо тържествени маршове на площада се носеха звуците на ритмично движени звънци и хлопатари. А необикновените манифестанти внесоха жизнерадостта и веселието на кукерския танц.
Начало на карнавалната манифестация, с която започна днес тук окръжният фестивал на сурвакарите и кукерите, бяха гостите-кукери от град Разлог, село Сушица – Пловдивско село Лесичово - Пазарджишко и село Бояново – Ямболско. След тях навлязоха в площада пернишките сурвакари от селата Черна гора, Лесковец, Ноевци, Богданов дол, Ярджиловци, Бегуновци, Беренде, Елов дол... Близо 800 участници. Пъстро множество от карнавални маски на животни, човешки типове и недъзи, социални и политически явления, кукерски ликове на своеобразни „чудовища“, жизнерадостни танци и ритми -едно неизчерпаемо богатство на народно творчество и мисъл, носещи отпечатъка на отделни епохи от човешката история.
На стадиона на мира повече от 10 хиляди зрители посрещнаха кукерското шествие. Една след друга се представяха отделните групи с танци и ритуали - пожелания за плодородие, гонене на зли духове, хумористично отношение към явления и недъзи, творчески изяви на народната фантазия.
Журито от специалисти фолклористи от наши научни институти отреди три първи колективни награди - на групите от село Ярджиловци, град Разлог и село Сушица, Пловдивско – за представили се стилно с най-ярко изразени местни традиции, и три индивидуални награди на отделни ликове и маски.
Карнавалният фестивал на сурвакарите и кукерите, организиран от Окръжния отдел ”култура и изкуство“, поставя начало на една традиция с преосмисляне и доизучаване на едно самородно жизнерадостно масово народно творчество, съчетаващо в себе си няколко изкуства.
През 1974 г. е Петият юбилеен национален фестивал на кукерите и сурвакарите:
Празник на радостта и плодородието
Перник, 15 януари 1974 г. /БТА/ Организиран за първи път преди осем години, Националният фестивал на сурвакарите и кукерите в Перник вече се утвърди като оригинална и изключително полезна форма за издирване и утвърждаване на старинни народни обичаи. Маските на кукерите и сурвакарите, характерните пролетни игри и танци свързани техните тържества, са наследство от народните обреди на създателите на българската народност - славяни. Прабългари, траки, старинните облекла и ликове на кукерите са вплетени по неповторим начин с ритъма на хлопатарите. Танца, древните ритуални движения, всичките тези елементи са обединени от един основен смисъл – да се прогони злото и нещастието от кивота на трудовите хора, за „берекет по нивите и стоката“.
Центърът за художествена самодейност извършва постоянна изследователска работа за проучването на тази специфична, чисто българска битова празничност. Националният фестивал на сурвакарите и кукерите е върхов момент в празниците. На 20 януари Перник ще бъде център на Петия фестивал. 43 групи от 13 окръга, подбрани сред общо 147 центъра в цялата страна, където обичаите са най-добре запазени, ще покажат кукерски игри в продължение на пет часа на стадиона на мира. Специално жури, в което са включени изтъкнати етнографи, фолклористи и художници, под председателството на народния деятел на културата Димитър Осинин, ще определи първенците, показателите, по които ще бъдат оценени групите, са: битова вярност и чистота, оригиналност, художествена стойност, самобитност и цялостно художествено оформление. Ще бъдат дадени награди за представянето на колективи и на отделни маски, към фестивала, както и към кукерските игри изобщо, се проявява голям интерес и в чужбина – през миналата година кукерски групи са участвали във фолклорни фестивали в Унгария, Франция, Белгия, Холандия и пр. Нови участия предстоят и през тази година, интересно е и това, че Организационният комитет на предстоящото през тази година в ГФР Световно първенство по футбол е поканил българска група кукери да участва в тържествата по случай откриването на първенството, за Петия фестивал в Перник се очакват специалисти-етнографи от редица страни.
По повод предстоящия фестивал днес в клуба на културните дейци в Перник се състоя пресконференция, на която Ана Тричкова – директор на Центъра за художествена самодейност, запозна журналистите с подготовката и програмата на фестивала. Тя поднеса, че празниците на кукерите и сурвакарите. запазили древната българска красота, радват и съвременния човек. Социалистическата ни култура пази и преосмисля това богато наследство, за да го направи достъпно и полезно за днешния българин.
На пресконференцията говориха и други представители на институтите, организиращи фестивала – Центъра за художествена самодейност, Окръжния съвет за изкуство и култура, Българската академия на науките, Съюза на българските художници, Окръжия музей в Перник и други.
***
Пети фестивал на кукерите
Перник, 20 януари 1974 г. /БТА/ Кукерите, тези неповторими творения на самобитния народен гений, изпълниха отново днес улиците и площадите на Перник. Тук за пети път се състоя Националният фестивал на кукерите и сурвакарите. За да покажат великолепните си маски и костюми, жизнерадостните игри, обреди и заклинания в Перник се събраха над 1700 души от 13 окръга на страната. Това бяха най-интересните и най-оригинални кукерски и сурвакарски групи сред общо 147-те селища, в които ритуалът е най-добре запазен.
В студената снежна утрин целият град, а и едва ли не целият окръг, излязоха на улиците на града, за да приветства парада на кукерите. Те пристигнаха на централния площад от три различни посоки, така както е било и преди стотици години. След кратко слово на Ана Тричкова – директор на Центъра за художествена самодейност, Петият национален фестивал бе открит с тържествения гръм на черешовото топче на групата от село Габарево, Старозагорско.
Пред журито и пред публиката отделните групи се представиха на препълнения стадион на мира. В продължение на пет часа не стихна ритъмът на звънците и хлопатарите, не спряха танците и кукерските игри. кукерите имат различно предназначение в отделните части на България, някои идват от славянски, други – от тракийски обичаи. Това определя и богатото разнообразие на обредите, но основният им смисъл е винаги един – в началото на годината, или в първите дни на пролетта да се пропъдят от дома на трудолюбивите стопани злите духове, да се пожелае плодородие и слука през годината.
Зрителите, сред които имаше и много гости от чужбина, аплодираха появяването на изработените с необикновена фантазия маски от ямболско, завладяващия древен ритъм на кукерите от Павел баня, Старозагорско, стилните групи от пловдивско, носещи атмосферата и очарованието на най-хармонични багри, своеобразните театрални миниатюри от благоевградско, мистиката и езическия фанатизъм на кукерите от Пернишко.
Журито, включващо изтъкнати етнографи, фолклористи и художници под ръководството на народния деятел на културата Димитър Осинин, оцени представянето на групите по тяхната битова вярност и чистота, по оригиналността им, по цялостното художествено оформление – костюми, маски. музика съдържание и изпълнение на обичая и пр.
Първа награда – златни медали – за представяне на колективи получиха групата от с. Сушица – пловдивско. Садовик – Пернишки окръг. Ръждавец – Пернишки окръг, град Разлог и село Павел баня – Старозагорско. (…)
(…)Петият национален фестивал на кукерите и сурвакарите потвърди още един път значението на съвременното осмисляне на фолклорното богатство (…). Участието на няколко поколения в игрите. От 80-90-годишни старци до пионери, джаза, че не се забравят старинните народни обичаи, че любовта към народното творчество има и ще има централното си място в духовната култура на съвременния българин.
***
Шести Национален преглед на сурвакарите и кукерите
Перник, 14 януари 1977 г. /БТА/ На 16 и 17 януари в Перник ще се състои Шестият национален преглед на кукерите и сурвакарите. Той е организиран от Центъра за художествена самодейност при КИК, Централния съвет на българските професионални съюзи, ЦК на ДКМС, Етнографския институт и музей, Института за фолклор при БАН, Окръжния народен съвет и Окръжния съвет за изкуство и култура – Перник.
Във фестивала ще участват около 50 групи, които са предварително подбрани от Комисия от Бургаски, Благоевградски, Кюстендилски, Пловдивски, Пазарджишки, Сливенски, Силистренски, Софийски, Хасковски и Пернишки окръг.
На 17 януари ще се състои теоретична конференция на тема „традиции и съвременност.
***
Фестивал на сурвакарите и кукерите
Перник, 16 януари 1977 г. /БТА/ За шести път днес се състоя Национален фестивал на сурвакарите и кукерите. Петдесет групи с 1600 участника от страната представиха богатото разнообразие на самобитния български празник.
Близо пет часа на „стадиона на мира“ дрънкаха хлопатарите, сменяха се образи и цветове, редуваха се сцени, родени от изумителната дързост на народната фантазия. Учените продължават да търсят корените на фантастичните и страховити кукерски маски в бита на древните траки, свързват ги с техните езически вярвания, заклинания и ритуали. В различните райони на страната по различен начин кукерския празник, променен и възроден от славянския фолклор, е достигнал до днес, когато загубил обредната си стойност, е станал истински парад на народното веселие, на богатата душевност и артистичност на българина. По традиция, дошла от вековете, кукерите отправиха благопожелания за здраве и берекет.
И тази година фестивалът предизвика интерес сред специалисти от цялата страна и от чужбина: СССР, ГДР, Куба, Полша, Чехословакия. Утре те ще разискват теоретичните въпроси, свързани с жизнеността на кукерските и сурвакарски игри на научна конференция.