По време на българското командване Черноморската противоминна група ще бъде активирана два пъти
Основната задача на групата остава борбата с плаващите мини в Черно море и осигуряването на свободно и безопасно корабоплаване в западната му част, посочи Михайлов. Той уточни, че по време на 6-месечното командване на България, предстоят две активации с участия в международни учения. Едната ще бъде през април, а другата – през юни.
Борбата с минната опасност е сложна, а дейността на групата е и отлична подготовка за следвоенното разминиране на морето и осигуряването на безопасни води, коментира Михайлов. Той подчерта, че се изискват способности, съвременна техника и оборудване и затова българските ВМС залагат много на развитието на противоминните си сили, специалните способности на екипажите и инвестициите в съвременно оборудване. Михайлов уточни, че дейността на флота за борба с минната опасност е включена в бюджета на министерството на отбраната за тази година, като изрази надежда той да бъде приет и изпълнен.
Кап. Петков допълни, че във всяка активация на противоминната група страната ни ще участва с два кораба, един от които за плаващия й щаб. През април ще се включи минният ловец „Струма“.
По време на церемонията бе представено изявление на Комитета на противоминната група, подписано от командирите на ВМС на трите страни. В него е посочено, че групата е най-яркият пример за взаимен ангажимент между съюзните черноморски държави за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик. Проведените активации под командването на Република Турция проправиха пътя на инициативата, ефектът от която отекна в световен мащаб, се посочва в изявлението и се подчертава, че натрупаният опит от военнослужещите, както и направените поуки, трябва да бъдат приложени по най-добрия начин в бъдещите дейности на групата, за да я направят по-ефикасна и ефективна.
В изявление пред присъстващите контраадмирал Михайлов посочи, че екипите са работили заедно и са дали нов смисъл на това какво означава сътрудничество между съседи, партньори и съюзници. По думите му упражненията, които се провеждат заедно и изграждането на доверие в професионализма на другите страни, също са много важни фактори. Развиването на възможности на национално ниво - модерни и адекватни на съществуващата заплаха, е приоритет за българските ВМС, посочи Михайлов. И уточни, че плановете на флота включват осигуряването на нови платформи и системи, които се управляват дистанционно, както и обучаване на хора, които да боравят с новите технологии.
Адмирал Татлъоглу подчерта, че Черно море е не само важен коридор за международна търговия, но и регион с огромно стратегическо значение. Той уточни, че след появата на плаващи мини в акваторията, страната му провежда интензивно денонощно наблюдение както на вода, така и по въздух, в близка координация с България и Румъния. Според Татлъоглу по време на командването на групата от турските ВМС, са реализирани три активации и участия в международни учения. По думите му тя е подобрила интеграцията си, постигнала е високо ниво на ефективност, готовност и възможност за отговор.
Татлъоглу акцентира върху значението на режима Монтрьо за сигурността на Черно море. Той регулира свободата на корабоплаването през турските протоци към и от Черно море и дава възможност да се балансира присъствието на военноморски сили в него, припомни командирът на турския военен флот. Той подчерта, че страната му съблюдава прилагането на Конвенцията, като подходът й е с максимална прецизност. Обективното прилагане на режима Монтрьо е част от устойчивия мир в Черно море и сме решени напълно да се придържаме към регулациите, определени в него, посочи Татлъоглу.
Инициативата за създаването на противоминната група помогна за значително увеличение на съвместимостта между военноморските ни сили, допълни вицеадмирал Панайт. По думите му тя е намерила подкрепа и от значителен брой партньори и съюзници, които споделят своите експертни знания и участват, макар и към момента само като наблюдатели в отделните активации. Ротацията днес показва, че всеки флот има достатъчно гъвкаво командване и способности за провеждането на мултинационални операции, допълни Панайт. И подчерта, че моделът на групата е пример, че три държави могат да се обединят и да имат споделена регионална отговорност и сътрудничество.
Зам.-министърът на отбраната Радостин Илиев благодари на участниците в противоминната група за професионализма им и грижите, които полагат за морската безопасност. Той подчерта, че живеем в променяща се среда, която ни поставя предизвикателства, с които трябва да се справяме и да вземаме мерки на регионално ниво. Инициативата за създаването на групата не е само отговор на новосъздалата се ситуация, но е и резултат от политическа воля, тя има успех, защото показва нашето желание за съвместни действия, обобщи Илиев.