Самостоятелна изложба на самоукия местен художник Муса Бангиров откриха в Омуртаг
Пъстроцветните картини са подредени в Обредния дом към Община Омуртаг. На официалното откриване присъстваха заместник-кметът на Общината Радостина Дончева и секретарят на общината Емрах Шюкриев, десетки жители на града, приятели и близки на автора. Посетителите имаха възможността да разгледат живописните произведения, носещи уникалния почерк на Муса Бангиров, казаха от общинското ръководството.
Местният художник е личност, отдадена изцяло на изкуството и учителството в родния край, каза в приветствието си при откриването на изложбата председателят на читалището Славка Иванова.
Муса Бангиров е роден през февруари 1958 г. в Плъстина в семейство на земеделци. От дете се увлича по борбата като спорт, любим предмет му е математиката, а най-голямата му страст е рисуването. Музиката е неговото друго любимо занимание. Тя му е предадена от фамилията – дядо, чичо, баща, които изпълняват пирински и родопски народни песни, свирят на тамбура, акордеон и кавал.
Основното си образование завършва в родното село, а средното в спортното училище на град Разград през 1975 година със специалност „борба – свободен стил”. По-късно се дипломира в специалност „Учител по математика, физика и физкултура” в Института за подготовка на учители в Силистра.
Професионалният му път започва като учител в с. Долно Новково, а от 1981 г. е в Основното училище в родното село Плъстина.
Бангиров е и активен читалищен деятел. Музиката съпътства целия му живот. Той е участник в Националните фолклорни фестивали в Неделино, Рожен, Копривщица, Предела. Участник е във филма „И си носим песента…”, по заглавието на който се именува и Националният фолклорен фестивал, който се провеждаше ежегодно в с. Горно Новково. Освен изпълнител, като певец и музикант той е и ръководител на вокални групи, които винаги са впечатлявали и са имали успех.
За себе си Муса Бангиров казва, че не помни кога точно е започнал да рисува. За него това е начин на мислене и изразяване. Въпреки че е самоук, той не спира да рисува. Съжалява, че не е имал възможност да участва в кръжоци или дейности, свързани с рисуването, така както днес децата могат. Има над 1200 картини, продадени в различни държави, посочиха от читалищното ръководство.
В началото е рисувал основно портрети и човешки фигури, но след десетгодишно пребиваване в Турция се оформя като пейзажист. „Рисува мотиви от българската природа, която той сам възхвалява като „райски кът”. Не случайно и трибагреникът дискретно се вее в една от картините му. От всяка една творба ни лъха не само родната природа, видяна през всичките четири сезона, но се усеща и почеркът на една благородна и възвишена личност, привързана към родното като дом, като дядовата къща, като фамилната воденица. В картините му откриваме естествения човешки копнеж по екзотичното, виждаме любовта към живота въобще, защото почти няма пейзаж, в който да не струи вода – като водопад, като море, като река. Защото водата е живот – движещ се еднопосочно и винаги различен и многолик“, сподели впечатленията си Славка Иванова.
В приветствието си към художника зам.-кметът Радостина Дончева пожела на Бангиров още дълги години да създава произведения – както песни, така и картини, които да радват и вдъхновяват хората. И от името на общинското ръководство благодари на всички, които подкрепят културния живот в Омуртаг.