Не по-късно от 30 дни от подписването на споразумението ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН следва да изготвят обща законодателна програма
Текстът предвижда още в срок не повече от 30 дни от подписването на споразумението Министерският съвет да изготви, а страните да одобрят и подпишат, обща управленска програма, в т.ч. антикорупционна програма, на база на политическите приоритети в настоящото споразумение. Сред основните приоритети в споразумението са изпълнението на политики, свързани с извеждане на качеството на живот на хората като първостепенен приоритет с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда, гарантиране на демократичния правов ред и защита на парламентарната демокрация, ефективно управление на публичните инвестиции, продължаване на усилията за членство на България в еврозоната.
Сред приоритетите са още устойчивост на данъчно-осигурителна тежест и прилагане на данъчни стимули в подкрепа на инвестициите, изваждане на България от т. нар. „сив списък“ за пране на пари, ускоряване на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, прилагане на мерки в подкрепа на малките и средни предприятия, трайно увеличаване на инвестициите в научни изследвания и развойна дейност, за да достигнат размер от 2% от БВП. Сред приоритетите е и прилагането на координирани семейни политики, насочени към предоставяне на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата и борба с детската бедност, защита на социалната държава, гарантиране на повече справедливост, вкл. чрез преглед на приходната система, както и стъпки за финансова децентрализация.
Сред приоритетите са и мерки за преодоляване на демографската криза и грижа за младите хора, стимули за раждане на дете, подкрепа за майчинството. Сред приоритетите са изброени още избор на членовете на органи, избирани от Народното събрание, включително на ВСС, извършен въз основа на прозрачни процедури, които гарантират избор на кандидати с високи професионални и нравствени качества.
Широко мнозинство, а не квотен принцип ще бъдат водещи при определянето на заместник-министри, областни управители и заместник областни управители. Следва се принципа на споделената отговорност, като се търси представителство на страните в политическите кабинети на всеки министър, се посочва в текста на споразумението. Предвижда се, че при съществено неизпълнение на Управленската програма всеки един от министрите в кабинета може да бъде сменен. Смяната се извършва със съгласието на страните. Неизпълнението на управленската програма се констатира след системно уведомяване на съответния министър в Съвета за съвместно управление, предвижда още постигнатото споразумение.
Настоящото споразумение се сключва с цел осигуряване на редовно и стабилно парламентарно управление, насочено към укрепване на институциите на парламентарната демокрация, гарантиране на устойчива европейска посока за развитие на страната, осигуряване на защитата и сигурността на населението, подкрепа за конкурентоспособността и ускорено развитие на българската икономика и повишаване на благосъстоянието и качеството на живот на гражданите, се посочва в предмета на споразумението.
Текстът на споразумението предвижда още разпределение на отговорностите, според които министър-председателят се излъчва от мандатоносителя, като мандатоносителят се стреми да предложи кандидат, който има управленски опит, обществена разпознаваемост и се ползва с доверието на страните по настоящото споразумение. Предвидено е, че Министерският съвет се състои от министър-председател, трима заместник министър-председатели и 19 министри. Всяка от политическите сили, участваща в настоящото споразумение, излъчва по един заместник министър-председател.
Заместник-министър председател може да бъде и министър, гласи още текстът на документа, според който съставът на Министерския съвет е определен в отделно Приложение № 1 към споразумението. В механизма за взимане на решения е предвидено функционирането на Съвет за съвместно управление (ССУ), който да координира управлението между страните. В състава му се включват до трима представители от всяка политическа формация. Предвидено е членовете му да могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации. Регламентирано е, че в заседанията на съвета участват двама представители на ПГ “Демокрация, права и свободи – ДПС“. В заседанията участват министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Предвидено е още заседанията да са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус. При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това Споразумение. Предвидено е още за всяко заседание да се води протокол, който включва обсъдените въпроси, взетите решения и отговорностите на всяка от формациите.
В текста на споразумението е предвидено страните да работят в условия на обвързано парламентарно мнозинство помежду си и да прилагат стриктно механизма за вземане на решения. Предвиден е изричен текст, уреждащ механизма на попълването на квотите на Народното събрание в независимите органи, избирани изцяло или частично от Народното събрание.
Настоящото споразумение е валидно за пълен управленски мандат или до прекратяването му от една от страните, предвижда още текстът на споразумението.