С близо десет процента са се увеличили през миналата година посетителите на Археологическия музей в Сандански. Това каза за БТА директорът на музея Антон Ковачев.
Той отчете 2024 година като успешна, както по отношение на броя посетители, така и на реализираните дейности. Има и няколко обекта, които разработихме и няколко проекта, които написахме и спечелихме. Сега ще трябва да изпълняваме, каза Антон Ковачев и посочи, че единият от защитените проекти е финансиран от Национален фонд "Култура". Идеята на проекта е да пресъздаде виртуална разходка в района на Мелник. Включен е полет с дрон, който да разкрие красотата на природните забележителности на района. Идеята е в тази разходка да се включи автентична музика от Мелнишкия регион и докато разглеждаме района на Мелник да звучат и автентични мелодии оттам, разказа директорът на музея в Сандански.
Предстои реализирането и на проект за проучване на Мелник, чрез дейностите на който ще се извърши реставрация и консервация на Арменската църква. Идеята е всяка година след приключване на проучванията да се възстановява част от обекта и накрая когато приключи цялостното проучване да имаме един изцяло завършен археологически обект, каза още Антон Ковачев. Той посочи, че през 2025 година са предвидени и теренни обходи в района на селата Вълково, Палат и други села в района, в които миналата година са реализирани археологически проучвания на мобилен некропол от ранно желязната епоха. Границите на обект още не са установени и учените се надяват да продължат проучванията в района. Антон Ковачев се надява през настоящата година да започнат проучвания и в района на Пиперица. 
Сред приоритетите на Археологическия музей са привличане на посетители, както и развиване на научна и проучвателна дейност. 
Сред трудностите в работата на музея според неговия директор в Сандански е съхраняването на археологическите открития. "Това е по-сложния проблем. Археологията е деструктивна наука, и нещо, което се е съхранило няколко хилядолетия под земята, когато се извади от земята започва да корозира, да се руши. За това е важно да се полагат усилия не само да се проучи обекта, а и да се съхрани след това", коментира Антон Ковачев.