В Търговище има кино от 1925 година
По думите на специалиста, кино-театърът „Иван Жеков“ се помни през годините. А иначе историческа справка показва, че в годините преди това подвижни кинематографи са идвали по време на традиционния пролетен панаир в Ески Джумая (днес Търговище).
Иван Жеков е собственикът на кино-театъра. След 1944 г. той е национализиран и бива преименуван на кино "Смирненски". БТА припомня, че през есента на 2023 г. в Регионалния исторически музей в Търговище постъпи изключително ценно дарение – пиано „H. Klein – Paris” от края на ХIХ век. Пианото е било притежание на кино „Иван Жеков” в Търговище и е служило за озвучаване на немите филми в края на 20-те и през 30-те години на ХХ век. Кино-салонът е бил на ул. "Христо Ботев", до Прогимназията, пред днешната Спортна зала по борба, допълва Любенова.
Новото кино в Търговище е проектирано през 1960-1961 г. и може би до две-три години построено. Архитект на сградата е арх. Атанаска Атанасова.
Днес в същата сграда отново се помещава кино-салон „Ларго“, открит през лятото на 2024 г. В областния град към днешна дата има две кина – "Ларго" и "Синемеджик“ , което се помещава в сградата на Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък-1864“. От ръководството на културната институцията канят в кафе-театъра тази вечер почитателите на киното на традиционна за датата 13 януари прожекция на български филм. Поводът е Денят на българското кино. Входът за прожекцията е свободен.
13 януари е приет за Ден на българското кино, като решението на тази дата да се чества професионалният празник на кинодейците е взето от правителството през 2005 г.