Войнишки паметник на загиналите във войните ще бъде изграден в Ловеч
По думите на Славчев Ловеч е един от трите областни града в страната, в който няма паметник на загиналите воини във войните за освобождението на България. За изготвянето на идейния проект са събирали информация от Държавния архив във Велико Търново, откъдето са им предоставили списъци със загиналите. Именниците са изработени през 1931 година от самите кметове на населени места по сведения на близки и на роднини на войниците и офицерите, както и от войсковите части, в които са служили.
„Забелязва се, че голяма част от загиналите ловчанлии са служили в структурата 34-ти пехотен троянски полк в състава на 9-та пехотна дивизия“, каза Славчев и добави, че единствената цел на новосъздаденото сдружение е изграждането на мемориалния комплекс в централната градска част и отдаване на почит към загиналите ловчанлии, които са 233-ма.
„Ремонтни, консервационни, реставрационни и други дейности върху военните паметници, както и изграждането на нови, се извършват при условията и по реда на Закона за военните паметници и има редица стъпки, които трябва да извървим, докато стигнем до реализация на проекта“, обясни Славчев.
Идейният проект е в мащаб 1:10. Подходът към основната част е с пет стъпала. Общата височина при централното тяло е 270 см. Имената на загиналите ще бъдат изписани на 19 плочи, ще бъде отлян и бронзов Георгиевски кръст за храброст. Скулптурата на воина ще е 300 см.
Славчев очаква изграждането на проекта да струва между 70 и 90 хиляди лева. Средствата все още не са събрани, набирането им ще започне след общественото обсъждане на 28 януари от 17:30 часа в залата на Общинския съвет. На него ще се дискутира и мястото, на което да бъде изграден паметникът, като вариантите са три.
„Историята трябва да се познава и уважава, за да знаят поколенията след нас как се е развивала нашата държава“, добави Светослав Славчев. „Обидно е във всички населени места в община Ловеч да има паметник на загиналите, а в областния център да няма, защото задължение и привилегия на нашето поколение е да съхраним спомена за подвизите на нашите съграждани, за да могат нашите деца и внуци и техните деца и внуци да се гордеят, че са ловчанлии“, посочи Гриша Генов.