Фестивалната академия във Варна за трета поредна година ще оцени културните събития, провеждащи се в града. Инициативата бе създадена през 2022 г. от екипа на платформата Дигитален каталог на фестивалите във Варна. В нея се включват специалисти от Регионалния исторически музей, Регионална библиотека „Пенчо Славейков", Държавен архив - Варна, БТА, БНТ - Варна, Радио Варна, Икономическия университет в града, както и автори и сътрудници в сайта на каталога.
Академията връчва годишни награди на най-добре организираните и качествени културни събития в четири категории - за артистичен принос, дигитална среда, грижа за публиката и социална отговорност. Тази година експертите попълват анкетните карти до 30 януари, а награждаването за фестивалите, състояли се през 2024 г., ще бъде на 13 февруари. Тогава ще бъдат представени и допълнителни проучвания, направени от членовете на организацията, съобщи инициаторът Любомир Кутин.  
Той припомни, че целта на неформалната академия е да систематизира богатото нематериално културно наследство, отразено в многобройните фестивали, които Варна домакинства. Данните се популяризират чрез редица публикации, като това дава възможност да се черпи от добрите практики. Според него участниците в инициативата насърчават създаването на устойчиви професионални стандарти като гаранция за високо качество на фестивалните събития във Варна, като в същото време платформата е открита да представя различни гледни точки, независими оценки и създава условия за дебатиране на проблеми, свързани с културния живот. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура по Програма „Критика“.
В обхвата на наблюдение за 2024 г. са 36 форума, включени в Дигиталния каталог на фестивалите. Сред тях са мащабни събития като „Варненско лято“ във всичките му проявления - театрален, музикален, фолклорен и джаз фестивал; филмовите фестивали „Златна роза“, „Любовта е лудост”, Световен фестивал на анимационния филм, „Карантината“, „Синелибри“, София филм фест във Варна; фестивала „Радар“. Оценяват се така също и форуми като Алея на книгата, детско-юношески театрален фестивал „Приказка за теб“, танцовите форуми „Движещо се тяло“ и „Танцови маршрути”, Varna Jazz Days, Седмицата на православната книга, която бе възобновена през миналата година. В обхвата на вниманието са и конкурси, провеждащи се във Варна, като хоровия „Проф. Георги Димитров”, конкурса за флейтисти, както и за пианисти „Мила Михайлова“.
Без да са включени във въпросника, в мониторинга на Академията попадат и други събития, проведени във Варна и финансирани с публични средства от общинския Фонд „Култура“. 
Както БТА писа, в първото издание на наградите на Фестивалната академия бяха отличени Международния театрален фестивал „Варненско лято“ за артистичен принос, София филм фест във Варна за дигитална среда, „Аспарухово пее и танцува“ за грижа за публиката и Международния фестивал за куклено изкуство „Златният делфин” за социална отговорност. От проведените през 2023 г. събития най-високо признание получиха отново Международния театрален фестивал „Варненско лято“ за артистичен принос, „Радар“ за дигитална среда, Международния фестивал за късометражно кино „Карантината“ за социална отговорност. Не бе присъден приз за грижа за публиката.