Марина Стоянова-Карамфилова е автор на логото на Международния фестивал „Сурва“ 2025
За десета година Марина разработва проекти за лого на фестивала, създавайки визии за изданията през 2012, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2023, 2024 и сега – за Сурва 2025 година.
Художничката коментира, че е трудно да се работи върху една и съща тема всяка година, така че визията на тази тема да бъде грабваща, различна и интригуваща, а в същото време - не трябва да се губи нишката и характера. „Има лого, което е патентовано от Филип Седефчев, но се иска визия, която да се разработва на много рекламни материали и да бъде навсякъде от шалове до билборд, за това трябва да стои фестивално“, допълни още тя.
В Пернишко е концентрирано с тази магия по селата, когато сурвакарските групи се готвят цяла година, когато правят срещите на 13 януари между селата, когато занаята по изработването на маските и костюмите се предава от поколение на поколение. За това и не бива да се обърква, че това е просто маскарад, допълни още Стоянова-Карамфилова. „Придържам се към една стилистика, която е характерна, но трябва и да е малко по-различно, дори и като цветове. Важно е визията да бъде пъстра, защото фестивалът е в зимните месеци, когато е бяло, но в контраст трябва да грейне нещо, трябва да изпъкне многообразието на персонажите в обичаите по Сурва“, каза още авторката и допълва: „Създаваното на нова визия е дълъг процес на търсене и изграждане на цялостна концепция за различни рекламни материали с натрупване, надграждане и преминаване през множество варианти. Предизвикателство е - хем всяка година да бъде различно, хем разпознаваемо и характерно, в стилистиката на сурвакарите от нашия край“.
“Сурва” 2025 е и за връзка между местните традиции и глобалния характер на фестивала, каза още Марина Стоянова-Карамфилова. Новата визия съчетава модерното с традицията на миналото, артистичните - с изчистените форми, светлото с тъмното, топлите земни цветове, характерни за маските и костюмите, контрастират със студа на месец януари, когато се провежда маскарада. „За фон неслучайно използвах фриз от елементи, познати от българските шевици. Освен декорация, орнаментите носят в себе си древни магични послания за защита, здраве и благоденствие, за род и народ. Фризът подсилва символиката и допълва усещането за ритъм и пъстрота, свързва миналото и настоящето, видимия и невидимия свят. Знакът Канатица е срещан и на други места по света и навсякъде носи едно и също послание - защита от зли сили“, уточни художничката.
Марина Стоянова-Карамфилова е художник, графичен дизайнер и учител в Центъра за личностна подкрепа и развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) в Перник. Родена в миньорския град, самата тя е възпитаник на школата в ЦПЛР – ОДК с преподаватели Иван Стратиев, след това Петър Борджошки. Завършва средното си образование в Националната гимназия по приложни изкуства в гр. София, а след това магистратура в Националната художествена академия, специалност "Плакат и визуална комуникация". Омъжена, майка на три деца.