Експерти, политици и представители на сдружения обсъдиха темата за пътната безопасност на дискусионен форум в Народното събрание. Срещата е на тема: „Ред, законност и сигурност на пътя“, а неин организатор е парламентарната група на „БСП – Обединена Левица“. 
През годините стана ясно, че следенето на средна скорост не би дало ефект. Внесените законопроекти за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата няма да постигнат желания ефект, трябва да се търси друг начин за връчване на глобите, каза Георги Гълъбов от Института за пътна безопасност. Той допълни, че фокусът трябва да бъде върху тези, които извършват административни нарушения.
Трябва да бъдете безкомпромисни в законодателството и правата на нарушителите не трябва да бъдат водещи. Намаляването на максималната скорост на магистралите не е решение, най-малкото защото няма да се спазва, заяви Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Той допълни, че трябва да има единна система на камерите по пътищата, а не да са разделени на различни видове.
Според Красимир Пъргов от Сдружението на автотехническите експерти по пътна безопасност трябва да се въведе контрол, защото без него, каквито и закони да има, те се обезсмислят.
Не е логично след като толкова много от катастрофите са причинени от млади шофьори в един от законопроектите да бъде заложено 17-годишни да получават свидетелство за управление на моторно превозно средство. Според нас от фондацията това е недопустимо, каза Десислава Малчева от Фондация „Ани и Явор: Ключът е любовта“.
Пътната инфраструктура трябва да решава проблема с пътния травматизъм. В нашия случай тя е основата причина за него, допълни Явор Божанков от „Продължаваме промяната-Демократична България“ по темата.
Имаме проблем с морала и безотговорността в нашето общество. Ще подобрим всички предложения, свързани с подобряване на инфраструктурата и засилване на контрола, каза Ивайло Чорбов от партия „Възраждане“.
От понеделник до днес 10 нови семейства се присъединиха към сдружението ни, каза Петя Иванова от Сдружение „Ангели на пътя“. Тя допълни, че е обидно след девет заседания по делото за катастрофата на ул. „Гурков“ в столицата, където загина 14-годишният Филип Арсов, да има призовани само трима свидетели.
В началото на дискусията председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че трябва да се намерят дългосрочните решения за подобряване на пътната безопасност. Надявам се това Народно събрание да бъде по-различно от другите, които много бързо се разпускаха и не се обръщаше внимание на въпроси и проблеми, които всекидневно засягат гражданите. Един от тях е агресията на пътя, отбеляза Киселова.