През 2024 г. в рамките на програма за превенция на детското очно здраве, инициирана от д-р Семра Еюбова и д-р Николета Иванова – специализанти по очни болести в отделението по Очни болести на Университетска болница „Канев“, бяха прегледани над 230 деца от различни населени места в общините Тутракан и Главиница. Програмата има за цел да идентифицира и насочи за лечение деца с отклонения в зрението, което е от решаващо значение за тяхното бъдещо развитие.

От всички прегледани деца сред установените отклонения са: намаление на зрителната острота, сериозно намаление на зрението под 0,5, което изисква спешна медицинска намеса; хиперметропия (далекогледство); миопия (късогледство); астигматизъм; анизометропия. Има деца, които са показали сериозни зрителни аномалии с едноочно зрение от едва 10% на едното око. При един от случаите е констатирано нарушение на цветоусещането към зеления цвят.

Прегледите бяха проведени директно в училищата, след предварително информиране на родителите и получаване на подписани информирани съгласия. За всяко дете бе попълнена индивидуална бланка с резултатите, които впоследствие бяха предоставени на родителите и училищното ръководство. Децата с установени отклонения бяха насочени за допълнителни специализирани прегледи.

Програмата обхвана следните училища:

  • СУ „Христо Ботев“, гр. Тутракан;

  • СУ „Йордан Йовков“, гр. Тутракан;

  • СУ „Васил Левски“, гр. Главиница;

  • ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Нова Черна;

  • ОУ „Стефан Караджа“, с. Цар Самуил.

„Ранното откриване на зрителни нарушения е ключово за успешното им коригиране и предотвратяване на трайни последствия за здравето и образованието на децата“, споделят д-р Еюбова и д-р Иванова. „Здравето на очите е пряко свързано с развитието на детето, затова профилактичните прегледи са от изключителна важност.“

Двете млади лекарки изразяват надежда, че насочените деца вече са получили необходимата грижа и корекция. Те също така призовават родителите да обръщат внимание на зрението на своите деца и редовно да посещават детски офталмолог.

Програмата за превенция на очното здраве при децата ще продължи и през 2025 г., като целта е да се обхванат още повече деца от региона. Д-р Еюбова и д-р Иванова се надяват, че чрез редовни скрининги ще допринесат за по-здраво и ясно бъдеще за най-малките.