Тази вечер в Ритуалната зала на Община Габрово бе представен романът на Пейо Делчев „След ада“. Книгата проследява живота в България в периода от 1960 до 2000 година – животът в строителни войски, студентският живот, разпределението в кърджалийските села и възродителният процес. 
„Първата си книга представих в София, но поради специалното чувство този път избрах да започна от Габрово. Малко се пише за близките на репресираните от режима хора, които са на свобода. Тези хора са в изолация, избягвали са ги всички. Това е нещо много страшно, психологически тези хора са сами. Всяка власт, която се окопае с насилие, после се разпада от гуляя и изобилието, в които е съществувала“, посочи на представянето авторът Пейо Делчев. 
По думите му е преминал в романизиран стил, защото е трудно с посочването на имена и конкретни събития. Авторът смята, че не трябва да се разкриват всички имена, защото част от наследниците на репресираните хора са живи. 
„За мен като издател беше голямо предизвикателство да издам автор, който не е професионален писател, но е войн на истината – това е Пейо Делчев. Още помня, че съзнавайки как той прави това не само за нас съвременните читатели, не само и в необходимата почит към жертвите на една идеология, но най-вече Пейо пише тези неща за бъдните поколения. Започвам с благодарност към него. Нашето издание „7 лъча“ издаде и неговата първа книга „Изпепелена младост“, Жаклин Толева, управител на издателството.
Жаклин Толева благодари на Община Габрово и за материалния принос за издаването на книгата, и за домакинството и подкрепата, това според нея е и оценка към личността на Пейо Делчев. 
„За книгата на Пейо Делчев може да се каже, че е историческа. Това е така, защото за живота на героя в романа може да се каже, че това е животът на стотици хиляди хора. В книгата не става въпрос само за състава на „бившите хора“, тя представя копнежа за власт на БКП. Книгата е не само историческа, заради хората в нея, естествено с други имена, но става дума за истински съдби и събития. Книгата е и равносметка за 45-те години комунизъм в България“, каза по време на представянето проф. Вили Лилков.
Според проф. Лилков, книгата е необходима на обществото, обхванато от безхаберие. 
Петромира Маркова, ученичка на Бистра Мамулева допълни събитието с изпълнение на класически произведения на пиано.