"Демокрация, права и свободи" е готова да участва в разговори за правителство, ако са публични и изключват "модела Пеевски" и "Възраждане"
Ясно показахме при избор на председател на парламента, че сме диалогични, конструктивни и принципни. Считаме, че страната има огромна потребност от редовно правителство, защото липсата на политическа стабилност е причина и за нестабилността на икономика и за оттеглянето на чуждестранни инвеститори, заяви Чакъров.
Дори да не бъдем поканени на разговорите за съставяне на мнозинство, което да излъчи правителство, ние имаме готовност да участваме в разговори за едно по-широко съгласие за постигане на важни за страната приоритети – едни от тях са мерките за преодоляване на закъснението за получаването и реализацията на средствата от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост, заяви Чакъров. По думите му почти всички други страни членки получават следващи траншове, а ние сме в началото на усвояването на тези средства за страната. Трябва да се ускори работата по оперативните програми. Необходимо е да се приеме законодателството, свързано с получаването на следващите траншове по ПВУ, добави той.
Сериозно предизвикателство е и извършването на реформа в съдебната система. Освен че е условие за средствата по ПВУ, тя е и условие за привличане на чуждестранни инвестиции, коментира Чакъров и отбеляза, че недоверието в съдебното производство е една от основните причини за липсата на чуждестранни инвестиции у нас, както и за тяхното оттегляне от страната.
Необходими са и спешни мерки за ускорено икономическо развитие, за повишаване на стандарта на живот, за преодоляване на различията между регионите. Много е важно да има равнопоставеност между общините. Всички трябва да работим за преодоляване на демографската криза, за извършване на реформи в здравеопазването и системата на националните политики. Друго сериозно предизвикателство, което стои пред нас, е приемането на бюджет за 2025 г. Трябва да излезем от тази комплицирана ситуация, в която се намираме, добави Чакъров и настоя, че отговорността е на всички.
Необходимо е най-после да бъдат попълнени регулаторите, а за това се изисква едно по-широко мнозинство, в което ние имаме готовност да участваме, но на принципна основа и да дадем своя принос за обективност и принципно функциониране на тези органи, каза Чакъров.
България трябва да продължи да следва своя евроатлантически път на развитие, се посочва в декларацията, в която се изтъква, че България трябва да продължи да бъде стабилен партньор на демократичната евроатлантическа общност.
Друг много важен казус и проблем е водната криза в много от населените места в страната, отбеляза Чакъров и настоя за програма за инвестиции, която да спомогне за разрешаването на проблема.