Хората, чиито професии са свързани с продължително седене - около 80 на сто от съвременната дейност на работното място, са изложени на много по-висок риск от симптоми на безсъние, показва проучване, цитирано от електронното издание "Юрикалърт".
Изследването е на специалисти от университета на Южна Флорида.
Данните сочат, че сред повече от 1000 служители, изследвани в продължение на десетилетие, дейности с продължително седене и нестандартното работно време са значителна заплаха за качеството на съня.
Тези два фактора, ускорени от технологичните промени, като например увеличаването на работата с компютър, са свързани с 37 на сто увеличение на симптомите на безсъние при служителите и с 66 процента по-голяма необходимост от т.нар. наваксващ сън, определян като често подремване или спане през уикендите при тези, които имат нетрадиционни работни графици.
"Начинът, по който осъществяваме работата си, представлява сериозна, дългосрочна заплаха за здравословния сън", каза психоложката Клер Смит, която ръководител на проучването. "Той не е само осем часа, а включва също лесно заспиване, сън през цялата нощ.... Компаниите трябва да са наясно със специфичните рискове за съня на служителите си".
Изследването, базирано на данни от националното проучване "Средна възраст в САЩ", идентифицира според качеството на съня три категории служителите за период от 10 години: хора с добър сън, с наваксващ сън и страдащи от безсъние.
Проучването констатира, че работа с продължително седене е в голяма степен свързана с групата на страдащите от безсъние, характеризираща се със симптоми като трудно заспиване, прекъсване на съня и честа умора през деня. Същевременно служителите с нетрадиционни графици, като например работа на нощни смени, е по-вероятно да са в групата на наваксващите със съня, казват американските учени.
Според Смит изследването показва, че раздвижването на тялото в рамките на деня и ограничаването на служебните дейности след работно време може не само да помогне за добър сън, но и да предпази от постоянни проблеми със съня десет години по-късно.
Проучването установи също, че хората, които имат лош сън, дължащ се на тяхната работа, могат да останат в тези нездравословни модели в продължение на години. Например при 90 на сто от хората с безсъние симптомите се запазват 10 години по-късно. 
Резултатите от проучването са публикувани в изданието Journal of Occupational Health Psychology.