Делото за избора на Общинския съвет в Плевен приключи. Очаква се решението на съда. Това стана известно днес по време на последното заседание по казуса в Административния съд в Плевен.
Съдията-докладчик по делото Даниела Дилова определи тридневен срок за представяне на писмени изложения от жалбоподателите, ответника и заинтересованите страни. След това тя ще изготви и съдебното решение.
По време на днешното заседание жалбоподатели и техни адвокати изразиха становището, че решението на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Плевен, с което е определен настоящият състав на Общинския съвет, трябва да бъде отменено. Те подчертаха, че са налице нарушения на изборния процес, едно от които е изчезването на бюлетините от секция №93 в Плевен. Те бяха открити в помещение в общинската администрация в Плевен, но според жалбоподателите има съмнения за тяхната идентичност. Посочени бяха и други нарушения на изборния процес, заради които в залата отново се поиска решението на ОИК от 30 октомври 2023 г. да бъде отменено. 
В изложението си пред съда представителят на Окръжна прокуратура прокурор Нанка Рачева посочи, че жалбите са основателни. Тя също подчерта нарушения на изборния процес, свързани с изчезналите, а по-късно открити бюлетини от секция № 93. 
Председателят на ОИК – Плевен Ярослав Димитров заяви, че няма причини въпросното решение да бъде отменено. С експертизи, най-вече с математическата, се установи, че броят на мандатите, разпределени по партийни листи, не е променен, обясни Димитров. Има промени в общинската избирателна квота, в броя действителни гласове за съответните кандидатски листи и кандидати, но всичко това като краен резултат не довежда до промяна в решението на ОИК, допълни той. 
БТА припомня, че казусът около избора на Общинския съвет в Плевен възникна в края на 2023 година след местните избори, когато в едно дело бяха обединени 19 жалби срещу решение на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Плевен от 30 октомври 2023 г. С него са обявени поименният състав на Общинския съвет и броят на преференциите на всеки един от кандидатите, участвали в изборите. По първото дело срещу решението на ОИК–Плевен бе разпоредено преброяване и оглед само на недействителните бюлетини. Решението на Административния съд в Плевен потвърди това на ОИК. То бе обжалвано пред Върховния административен съд, който го върна за ново разглеждане от друг състав на плевенския административен съд.