На Ивановден в търговищкото село Алваново изпълняват обичая „Къпане на зетьове“. Ритуалът е характерен за местното население и се прави за здраве и каляване, за берекет у младите семейства. В последните години се изпълнява рядко, но по-възрастните хора го помнят, интерес има и у младите, каза за БТА Валя Динева, родом от населеното място.
Динева е дългогодишен учител по български език и литература, вече пенсионер. И двамата й сина са участвали в ритуала в родното им село Алваново, който е пресъздаден по тяхно желание. През годините традицията, изпълнявана и предавана от поколение на поколение, е прекъсната. Но местните решават да я възобновят, за да се помни и от днешните поколения. „Къпането на зетьове“ винаги се изпълнявало на белокаменната чешма в центъра на населеното място, изградена още през 1861 година.
През 2013 г. „къпахме“ семейството на големия ми син – Милен. Той много настояваше, заедно със съпругата си Юлияна да пресъздадат ритуала и да се върнат назад към корените си, разказва Валя Динева. Пет години по-късно във водите на белокаменната чешма на Ивановден влиза и малкият й син Валентин, а гости, според традицията, в дома на младото семейство посреща съпругата му Ирена.
Подготовката за „Къпането на зетьове“ започва от вечерта на Йордановден, когато младежи на групи се уговарят кого ще къпят, къде ще го открият, как ще го вардят. Празниците са свързани, защото в основата на ритуала е силата на водата, казват местните хора. Те си спомнят, че в недалечното минало и имало и по петима зетьове – в ритуала участват мъжете от млади семейства, обвързали се през годината. 
На Ивановден се започва с обредно къпане на булката. То се изпълнява от свекървата, съседи, роднини и близки на младото семейството. Ритуалното къпане на младата жена винаги е над трендафил със светена вода. Измива се лицето й, като се нарича за здраве: да е красива, здрава и червена, да роди здрави и хубави деца, припомня Динева. 
След това започва търсенето на зетя, който задължително се укрива от приятелите си. Ритуалът винаги е съпроводен с музика. Когато мъжът бъде открит, се играе хоро пред дома му и всички се отправят към чешмата. Там, на селския мегдан, той отново се опитва да избяга. Младият зет се потапя във всички корита на чешмата. Последното къпане е в най-голямото корито, а зетят се стреми да изпръска с вода всички наоколо. Накрая всички се хващат на общо хоро. Денят завършва с празнична трапеза в дома на младото семейство, обясни още Валя Динева. 
„Къпане на зетьове“ се изпълнява за здраве и берекет, за добруването на младите. Участвалите в ритуала семейства на синовете на Валя Динева днес се радват добро здраве. А най-малката й внучка – Ивайла, днес празнува името си.