С тържествен митинг-поклонение на Мемориален комплекс „Христо Ботев“ в Калофер бе отбелязана 177-годишнината от рождението на поета революционер Христо Ботев.
Тържественото отбелязване на годишнината  започна с полагането на цветя пред паметника на Иванка Ботева – майката на Ботев, и на барелефа на Христо Ботев в Национален музей „Христо Ботев“ и рецитация на стихотворението „Майце си“.
Преди 177 години в дома на даскал Ботьо проплаква първородно чедо от мъжки пол. Сякаш стихията на  природата в Калофер си била намерила  временен подслон  в тялото майчино, за да се сроди със стихията на мисълта и делото Ботьови, започна словото си  кметът на Калофер Драгомир Боев. „Когато стихията ражда стихия, последствията са разиграно море“ – това са думи на Захари Стоянов, едно описание на Христо Ботев.  Ботев в съзнанието на народа е буен, буден, бродстващ, по братски благороден, колкото благ, толкова и бодлив, безкористен, безстрашен, безумен,  безизмерен, безсмъртен, каза кметът на Калофер.  И продължи „Да постъпим като него в нашия живот личен, социален и национален и  да посегнем към героизма на обикновеното ежедневие с най-голямо Ботево оръжие - безконечното му човеколюбие  и градивно себераздаване. Когато стихията ражда стихия, Ботев се случва. Калоферци и българи, нека всеки от нас съхрани в себе си частица от Ботьовия градивен гняв и го прероди в общополезното! Калофер ще го бъде чрез нас“, заключи Драгомир Боев.
Ботев и паметта за Ботев нямаше да бъде толкова жива и толкова силна, ако поколения калоферци не я съхраняваха и не я пазеха като най-скъпия им завет – с тези думи започна словото  си Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово. „За Ботев революционера можем да кажем  няколко неща: честен, изключително отдаден на народното дело, поставил свободата и битката за свобода на отечеството, но и на общността като свой идеал. Защото  Ботев не се бори само за национално освобождение на България, това му е първата и най-важна цел, но той говори за това, че общностите, селата, регионите трябва да имат свободата да вземат решения, които да бъдат в интерес на общността. Не са много националните революционери от такъв ранг като Ботев, които със съзнанието, че отиват и жертват живота си, всъщност дават пример на останалите свои събратя“, каза Кабаиванов.  И продължи: „Днес ако ние говорим за Ботев като поет и революционер, ние си даваме сметка, че ако Раковски беше идеологът, Васил Левски беше организатор и доразвил идеологията на Раковски, то Ботев беше сърцето на националната революция. А без сърце, без емоция, без страст, без обич и омраза революция не се прави  и свобода не се постига, защото тя не идва даром“, изтъкна Кабаиванов. Според него без силна обич към България, без да поставим интересите на нашата родина над всичко, преди нашите интереси, трудно ще се движим напред. „Ето за това днес ни е необходим Ботев, неговият дух, неговата обич, неговата саможертва, когато я имаме, когато е в съзнанието ни и в сърцето ни, за България, макар и в трудни дни, опасност няма. България ще пребъде, докато е жив духът, споменът и  примерът на Ботев“, заключи кметът на Карлово.      
Тържественото отбелязване 177-ата  годишнина от рождението на Христо Ботев в Калофер завърши с полагането на „Гирлянд на славата“ пред паметника на поета революционер. 
В тържественият митинг-поклонение, посветен на годишнината, участваха още командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада  Карлово бригаден генерал Маргарит Михайлов, председателят на Общински съвет - Карлово Доньо Тодоров, заместник областният управител на област Пловдив Нурджан Караджова, народни представители, общински съветници, общественици, граждани, както и деца и младежи от школите на футболен клуб „Христо Ботев“ в Пловдив. Тържествата, посветени на 177 години от раждането на Христо Ботев, са организирани от Община Карлово, Кметство Калофер, Националния музей „Христо Ботев“- Калофер, Народното читалище „Христо Ботев-1869“-Калофер, СУ „Христо Ботев“-Калофер и  ДГ ‚Радост“- Калофер.