На Богоявление започва обществената проповед на Спасителя, каза Варненският митрополит Йоан
Явяването на Светата Троица е нещо уникално в живота на църквата. Христос стана известен на народите не толкова в рождението си, колкото в кръщението си. Тогава започва и обществената проповед на Спасителя, посочи митрополит Йоан в словото си на площада.
В този ден ние сме вплетени в радостта както на църковния ни празник, така и в благославянето на бойните знамена. Нашето скъпо войнство никога не отпада в молитвите на светата църква, припомни архиереят. „Това са вождове и воини, паднали за свободата на нашето Отечество. Това са опълченците и всички хора, които са положили душата си за своите ближни. Това са всички онези, които и днес пребивават в своето военно призвание, развиват военната наука и действат във всички места, където Бог ги е поставил да изпълняват своя дълг. Разбира се във време на войни има нужда от по-голяма молитва и едно искрено уверение, че вярата дава сили на човек да жертва себе си, тя променя човека, а Божията благодат е тази, която лекува нашите немощи и възпълва нашите недостатъци. Чрез поръсването чрез светата Богоявленска вода ние се умиваме отново от водите на греха и приемаме онова, което е новозаветното благодатно учение“, каза още той.
По думите на митрополита нашата молитва е от изключително важно значение за просперитета на държавата, българското войнство и всички, които са на ръководни постове, на които Бог е поверил огромно като отговорност и дело служение. Той пожела на воините да бъдат честити, здрави и силни и да живеем в мирни времена, макар че никога не може да сме застраховани в това, което не зависи от нас. „Ние трябва да осъзнаем и да използваме всички сили, възможности и таланти, за да променим онова, което можем - тоест себе си към по-добро. Това, което не можем да променим, нека Бог да ни съдейства и да ни укрепва да преживеем достойно като носим своя кръст“, завърши митрополит Йоан. След това той благослови воините и знамената с поръсване със светена вода.
Всяка година на Богоявление, след тържествената литургия, свещенослужителите от Българската православна църква отслужват водосвет за благославяне на бойните знамена, православното войнство и неговото оръжие. За първи път подобен ритуал е извършен по заповед на цар Симеон Велики на 20 август 917 г. преди битката при река Ахелой. По-късно ритуалът се провежда на 6 януари всяка година. След Освобождението от османска власт е възроден отново със заповед на княз Александър Батенберг. Прекъснат е през 1946 г. и е възстановен 1993 г.
Във военния ритуал днес участваха представителни блокове от военните формирования от варненския гарнизон - Представителният духов оркестър на ВМС, Военноморското училище „Н. Й. Вапцаров“, Военноморска база Варна, Военни формирования 26800, 36940 и 52860 - Кичево. Те бяха поздравени от командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
След ритуала, участниците се включиха в празнично общоградско шествие по бул. „Княз Борис I“ до Морската градина, където бяха поднесени венци и цветя на паметника на поета и революционер Христо Ботев по повод 177 години от рождението му.