Два изключително дръзки филма - 215-минутният следвоенен епос на Брейди Корбет "Бруталистът" и испаноезичният, сменящ жанровете трансмюзикъл на Жак Одиар "Емилия Перес", спечелиха основните награди на 82-рите награди "Златен глобус", предаде Асошиейтед прес.
Отличия бяха раздадени на доста продукции. Но групата, определяща победителите, даде най-голяма подкрепа за две продукции, които се опитват да се противопоставят на лесната категоризация. 
"Бруталистът" беше обявен за най-добър филм - драма, с което една от най-амбициозните продукции на 2024 г. се превърна в основен претендент за наградите "Оскар", отбелязва Асошиейтед прес. Филмът спечели и награди за най-добър режисьор за Корбет и най-добър актьор за Ейдриън Броуди. В речта си при приемането на наградата Корбет говори за това, че режисьорите се нуждаят от одобрение на финалния вариант.
"Казаха ми, че този филм не може да се разпространява", каза той. "Никой не искаше три и половина часа филм... Но той работи".
"Емилия Перес" спечели наградата за най-добър филм-комедия или мюзикъл, което увеличи шансовете за "Оскар" на главния претендент на платформата Нетфликс. Филмът спечели и награди за най-добра поддържаща женска роля за Зоуи Салдана, най-добра песен (El Mal) и най-добър чуждоезичен филм. 
Френският режисьор Жак Одиар даде думата на Карла София Гаскон, трансджендър звездата на филма, която играе мексикански наркобарон, подложил се на операция за смяна на пола, да говори от името на екипа. 
"Светлината винаги побеждава тъмнината", каза Гаскон, показвайки яркооранжевата си рокля. "Може би ще ни вкарате в затвора. Можете да ни пребиете. Но никога не можете да ни отнемете душата, съществуването или идентичността". "Аз съм това, което съм. Не това, което искате", добави Гаскон. 
Въпреки че публиката на церемонията за наградите "Златен глобус" беше основно от звезди, включително номинираните Зендая, Тимъти Шаламе, Анджелина Джоли и Даниъл Крейг, повечето от победителите бяха от по-малки филми, отбелязва Асошиейтед прес. 
Имаше и изненади. Една от тях беше победата на Деми Мур за най-добра актриса във филм-комедия или мюзикъл. Завръщането й във "Веществото", разказващ за холивудска звезда, която прибягва до експеримент, за да възвърне младостта си, донесе на 62-годишната Мур първия й "Златен глобус" - победа над силно фаворизираната Майки Мадисън от "Анора", отбелязва Асошиейтед прес. 
"В момента просто съм в шок. Занимавам се с това от много време, като че ли от над 45 години, и за първи път печеля като актриса", каза Мур, която за последен път е номинирана от "Златен глобус" за филмова роля през 1991 г. за "Призрак".
Наградата за най-добра актриса в драматичен филм беше още по-голяма изненада. Бразилската актриса Фернанда Торес спечели за изпълнението си във "Все още съм тук" - драма, базирана на истинска история за семейство, което преживява изчезването на политическия дисидент Рубенс Пайва през 70-те години на миналия век в Рио де Жанейро. Торес посвети наградата на майка си - голямата актриса Фернанда Монтенегро, която също участва във "Все още съм тук".
"Тя беше тук преди 25 години", каза Торес. "И това е като доказателство, че изкуството може да продължи през живота, дори в трудни моменти".
Най-добър актьор в поддържаща роля в мюзикъл или комедия стана Себастиан Стан за "Различен човек", в който той играе мъж с деформирано лице, който се е излекувал. Стан, който беше номиниран и за ролята на младия Доналд Тръмп в "Стажантът", отбеляза, че и двата филма са били трудни за заснемане. 
"Това са сложни теми, но тези филми са истински и необходими", каза актьорът. "Не можем да се страхуваме и да извръщаме поглед".
Комедийната актриса Ники Глейзър, която беше водеща на церемонията, даде старт на наградите с обещанието: "Не съм тук, за да ви подигравам". Но Глейзър, чийто пробив бе в изпепеляващо изказване по отношение на спортиста Том Брейди, обиколи балната зала, избирайки много мишени в откриващия си монолог, предварително отработен в комедийни клубове. 
Макар че тя можа да достигне нивото на смях на Тина Фей и Ейми Полър, монологът беше печеливш и представляваше драматично подобрение в сравнение с миналогодишния водещ Джо Кой. 
За разлика от миналогодишната надпревара, когато "Опенхаймер" беше фаворит, сегашният награден сезон е по-неясен, с доста претенденти. Повечето от филмите, за които се смята, че имат шансове - "Конклав", "Емилия Перес", "Бруталистът", "Злосторница" и "Анора" - си тръгнаха с поне един приз. Изключение направи спечелилият "Златна палма" на кинофестивала в Кан "Анора" режисьора Шон Бейкър, който си тръгна с празни ръце въпреки петте номинации. 
Наградата "Златен глобус" за кино и боксофис постижения отиде при "Злосторница" на режисьора Джон Чу. Филмът реализира почти 700 милиона щатски долара приходи. Приемайки наградата, той се обяви за "радикален акт на оптимизъм" в изкуството.
Въпреки че този сезон малко награди са предсказуеми, Кийран Кълкин се очерта като ясен фаворит за най-добър актьор в поддържаща роля. Той спечели статуетка за изпълнението си във филма "Истинска болка", като това е вторият му "Златен глобус" след победата на сериала на HBO "Наследници" миналата година. 
Папският трилър "Конклав" донесе наградата за най-добър сценарий на Питър Строган. "Флоу" (Flow), латвийската анимационна притча без думи за котка, взе наградата за най-добър анимационен филм, побеждавайки студийни блокбастъри като "Отвътре навън 2" и "Дивият робот". 
Повечето победители в телевизионните категории бяха често награждавани сериали, включително шампионът на церемонията за отличията "Еми"- "Шогун". Той спечели четири статуетки "Златен глобус", включително за най-добър драматичен сериал и актьорски призове за Хироюки Санада, Анна Савай и Таданобу Асано. Други многократни победители бяха "Хитринки" (най-добър комедиен сериал, най-добра актриса за Джийн Смарт), "Мечката" (Джеръми Алън Уайт за най-добър актьор) и Baby Reindeer (най-добър лимитиран сериал). 
Али Уонг спечели за най-добро стендъп изпълнение, Джоди Фостър - за най-добра актриса в лимитиран сериал ("Истински детектив"), а Колин Фарел - за най-добър актьор в лимитиран сериал за физическата си трансформация в "Пингвинът".