Некрополът Сакара край Кайро продължава да разкрива тайните си, хвърляйки светлина върху забележителната си история. Сред последните находки са гробници и артефакти от Втора, Трета и Осемнадесета династии на Древен Египет, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата.  
Египетско-японска експедиция е открила четири мастаби - гробници с форма на пресечена пирамида, от края на Втора и началото на Трета династии през Старото царство и над десет погребения от времето на Осемнадесета династия през Новото царство при разкопки на източния склон на комплекса.
Тези нови факти предполагат, че Сакара е била значимо погребално място не само по време на Старото царство, но и по време на Новото царство, когато Мемфис отново става столица, след като фараонът Яхмос Първи побеждава и прогонва азиатските племена хиксоси, отбелязва генералният секретар на Върховния съвет за антиките Мохамед Исмаил Халед. По думите му откритията показват, че некрополът Сакара се простира по-далече на север, отколкото се е предполагало досега. 
Край гробниците екипът е открил съд от алабастър от края на Втора и началото на Трета династия и варовиков печат. Артефактите дават допълнителна информация за погребалните практики и материалната култура по онова време. 
При реставрация на намерени по-рано гръко-римски катакомби учените са попаднали на мумифицирани останки и колекция от предмети, сред които теракотени модели на погребални храмове, фрагменти от статуетки на богините Изида и Афродита, дървени части от саркофаг, обяснява ръководителят на мисията от японска страна Нозоми Каваи от Университета в Канадзава. Откритията подчертават важността на Сакара като погребален комплекс през множество различни епохи и задълбочават познанията за Древен Египет, добавя изследователят. 
Археологическите забележителности привличат милиони посетители годишно към Египет. Туристическият бранш е ключов източник на чуждестранна валута за северноафриканската страна наред със Суецкия канал.