С Йордановден в миналото се е поставял краят на мръсните дни, каза за БТА Силвия Гарванска, главен уредник в отдел "Етнография" към Регионален исторически музей (РИМ) – Враца. В полунощ преди Йордановден нашите предци са вярвали, че водата и водоизточниците спират за момента и който бръкне в нея жълтици ще извади, добави тя. 
По думите й вярата в силата на водата е особено голяма в миналото. В празничния ден обикновено младите момичета от семейството отивали на извора и донасяли в менче с пречистена вода. Прави се водосвет в църквата. Попът на селото е минавал през всяка къща и е благославял навсякъде. На Ивановден и Йордановден са вярвали нашите предци, че колкото е по-студено, по-мразовито, толкова по-плодородна и берекетна ще е годината. Дебел сняг, дебел комат, е казал народа. Хубаво е, ако водата е замръзнала, разказа Гарванска. 
В миналото е било характерно и на двата празника да се ходи на гости в кръстниците. Къпали са се не само именниците, а и булките и се вярвало, че ако ги изкъпят на Йордановден, ще се омъжат през годината. А на Ивановден жените, които са имали женитба през годината също се къпели за здраве, за бременност, добави Гарванска. 
В община Враца на Йордановден ще празнуват 480 мъже, носещи името Йордан и 412 жени - Йорданка. На следващия ден - Ивановден, 2248 са именниците, от тях 675 са дамите, кръстени Иванка. 
В утрешния ден, 6 януари, в общините от област Враца са организирани празници за спасяване на богоявленския кръст. Във Враца ритуалът ще бъде на река Лева от 11:30 часа.