Преди 15 години - на 4 януари в Дубай официално е открита най-високата сграда в света
Архитект на кулата е Ейдриан Смит, а формата ѝ е вдъхновена от цветето Hymenocallis – местно пустинно цвете и се състои от три елемента, обхващащи централно ядро. По този начин се намалява въздействието на вятъра и атмосферните влияния върху сградата, което увеличава устойчивостта на Бурдж Халифа. Почти 26 000 ръчно изрязани стъклени панели са използвани във външната облицовка на сградата, която е с комбинирано предназначение –жилищно, офисно и хотелско. Кулата е покрита със слънчеви панели, които загряват повече от 140 000 литра вода всеки ден. Тази вода се използва ежедневно от жителите и предприятията. Върхът на кулата Бурдж Халифа може да се види от разстояние до 95 километра.
Строителството започва на 21 септември 2004 г., като екстериорът на сградата е завършен на 1 октомври 2009 г. Повече от 12 000 души от цял свят работят по изграждането на Бурдж Халифа, която първоначално е проектирана с височина 518 метра.
В емисията „Икономика експрес“ на БТА четем за началото на строежа:
В ОАЕ започна изграждането на най-високия небостъргач в света
Дубай, 21 септември 2004 г. /БТА/ В ОАЕ започна строителството на най-високата сграда в света – „Бурдж Дубай“, съобщи ИТАР-ТАСС. На този етап не се казва колко точно ще е висок небостъргачът, но се предполага, че ще е над 600 метра.
Изграждането „Бурдж Дубай“ (Дубайската кула) ще продължи 3 години и ще струва около 1 млрд. долара.
Предвижда се в небостъргача да има апартаменти, хотели, офиси, търговски и развлекателни комплекси. Жилищата ще са изключително скъпи, макар кулата да не се прави от слонова кост. Ще могат да се купуват от местни жители и чужденци. Чуждите граждани, сдобили се с апартаменти в „Бурдж Дубай“, ще получават и визи, даващи им право да живеят в ОАЕ.
Монументалната сграда официално е открита на 4 януари 2010 г. и е сертифицирана като най-високата сграда на планетата. Освен това Бурдж Халифа държи още няколко световни рекорда: сграда с най-много етажи; сграда с най-висок обитаем етаж; сграда с най-високо разположена тераса за наблюдение; сграда с най-високо издигащ се асансьор за хора и с най-високо издигащ се сервизен асансьор; сграда с най-бързия асансьор, който развива скорост от 64km / h или 18 m / s.– от приземния етаж до последния етаж се стига за около минута.
Името Бурдж Дубай е сменено в последния момент преди официалното откриване на кулата. Поради финансови затруднения Дубай получава средства от Абу Даби и е преименувана на Бурдж Халифа като благодарност към шейх Халифа бин Зайед ал Нахаян.
Откритият днес в Дубай най-висок небостъргач в света беше преименуван на Бурдж Халифа и е висок 828 метра
Дубай, 4 януари 2010 г. /БТА/ Откритият днес в Дубай най-висок небостъргач в света беше преименуван на „Бурдж Халифа“ и по официални данни е висок 828 метра, предадоха световните агенции.
Първоначално небостъргачът трябваше да се казва „Бурдж Дубай“, но след краткото си изявление на церемонията при откриването, шейх Мухамад бен Рашид ал Мактум, вицепрезидент и премиер на Дубай, дръпна платното, покриващо плочата на кулата шейх Халифа бин Заид Ал Нахаян - президент на Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Шейх Халифа, който управлява съседното емирство Абу Даби, където е столицата на ОАЕ, седеше близо до шейх Мухамад бен Рашид ал Мактум по време на церемонията.
Детски песни се разнесоха в началото при влизането на шейх Мохамед. Неколцина мъже изпълниха традиционен танц с мечове, докато други се спуснаха с парашути с цветовете на знамето на ОАЕ и ликовете на ръководителите на емирствата. Също така украсен и оцветен празничен балон тихо се носеше в нощта, отбелязва ДПА.
Под звуците на оркестър на огромна видеостена бе изписана височината на кулата, която няколко години се пазеше в дълбока тайна: 828 метра или с цели 319 метра по-висока от кулата Тайпе 101, която до днес държеше рекорда за най-висока сграда.
Много зрелищни, синхронизирани светлини, фонтани и фойерверки отбелязаха кулминацията. От ъглите на сградата бяха изстреляни фойерверки.
Проектираният от британския архитект Ейдриън Смит комплекс включва 1000 жилищни апартамента, 160 луксозни хотелски стаи и 37 етажа с офиси.
Най-високата сграда в света бе открита в Дубай на пищна церемония, която имаше за цел да засенчи проблемите на емирството с дълговете, отбелязва Ройтерс.
***
Бурдж Дубай стана Бурдж Халифа, след като Дубай загуби блестящата си слава, пише „Таймс“
Лондон, 5 януари 2010 г. /БТА/ Откриването на най-високата сграда в света вчера бе обявено за върховното постижение на Дубай, но емирството бе принудено да преглътне гордостта си и да прекръсти небостъргача, след като бе спасено от Абу Даби, отбелязва в електронното си издание в. „Таймс“.
Унизителното съобщение бе направено от емира на Дубай Мухамад бен Рашид ал Мактум при зрелищното откриване на небостъргача Бурдж Дубай, струващ 1,5 млрд. долара: сградата вече се нарича Бурдж Халифа в чест на шейх Халифа бин Заид Ал Нахаян - президент на Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Откриването бе замислено като последната величествена демонстрация на намерението на Дубай да засили присъствието си на световната сцена. Вместо това обаче грандиозните фойерверки около 828-метровата сграда не можаха да прикрият истината, че постижението на Дубай вече не му принадлежи, след като Абу Даби плати сметката.
През последните 12 месеца Дубай стана свидетел на срива на пазара на недвижими имоти, което доведе до обезценяване с до 50 на сто в сектора. Доверието на международните финансови пазари, че емирството може да изплаща поетите кредити, се изпари, след като през ноември една от най-големите дубайски компании с държавно участие поиска замразяване на плащанията.
Наложи се Абу Даби да се намеси и да спаси съседа си, заемайки на Дубай 25 млрд. д. за обслужване на непосредствените задължения. Малцина се съмняват, че предстои да бъдат отпуснати още кредити.
Почистването на структурата отнема около три месеца:
Австралийци ще помагат за почистването на най-високата сграда в света
Сидни, 5 януари 2010 г. /БТА/ Около 24 000 прозорци на най-високата сграда на света – Бурдж Халифа в Дубай – ще бъдат почиствани от австралийската компания Кокс Гомил (Cox Gomyl), предаде ДПА.
Това са приблизително 120 000 кв. м стъкло, посочи днес говорителят на компанията Дейл Хардинг. Хората обръщат внимание на височината на сградата, но в действителност широчината й е също толкова огромна, когато сте близо до нея, отбеляза той.
Откритата снощи Бурдж Халифа с височина от 828 м е по-висока с 319 м от тайванската Тайпе 101, която преди това държеше рекорда за най-висока сграда в света.
От 2004 до 2010 г. най-високият небостъргач в света е Тайпе 101 с височина 508 метра, който се намира в Тайпе, Тайван.
Според енциклопедия „Британика“ петте най-високи сгради в света са:
Бурдж Халифа, Дубай, ОАЕ –828 метра (2010)
Мердека 118, Куала Лумпур, Малайзия – 679 метра (2023)
Шанхайска кула, Шанхай, Китай - височина: 632 метра (2015)
Кралската часовникова кула в Мека, Мека, Саудитска Арабия – 601 метра (2012)
Финансов център „Пинг Ан“, Шенжен, Китай - височина: 599 метра (2017)
През 2023 г. е възобновен строежът на кулата Джеда в Саудитска Арабия. По проект планираната височина на небостъргача е над 1000 метра, с което е напът да детронира Бурдж Халифа в Дубай като най-високата сграда в света.