Британският писател Дейвид Лодж, известен с ироничната си трилогия за академичните среди, почина на 89-годишна възраст, предаде АФП, като цитира неговата издателка Лиз Фоли в петък.
Смъртта му е настъпила на 1 януари. 
"Неговият принос към литературната култура е огромен, както чрез критиката му, така и чрез неговите майсторски и емблематични романи, които вече са се превърнали в класика", пише тя.
"Много се гордеем с неговите постижения и с удоволствието, което художествените произведения са доставили на толкова много хора", допълват децата му в разпространеното съобщение от издателство "Пенгуин рандъм хаус".  Дейвид Лодж е роден на 28 януари 1935 г. - "достатъчно добро" време за раждане на бъдещ писател в Англия, казва той с характерното си чувство за хумор. 
Израства в скромни условия в предградията в южната част на Лондон, където университетът е "непозната територия". Насърчаван от учителите си, този талантлив илюзионист постъпва в лондонския Юнивърсити колидж, за да учи литература.
През 1960 г. започва да преподава английска литература в Бирмингамския университет, където преминава цялата му кариера.  Същата година публикува първия си роман The Picturegoers, последван през 1962 г. от Ginger, You're Barmy. 
С "трилогията за студентските градчета" - "Смяна на местата" (1975), "Малък свят" (1984) и "Добра работа" (1988) - той показва мащабите на своя талант.
Опирайки се на собствения си опит като преподавател, включително на дълго пътуване до САЩ с учебна цел, той описва с хаплива ирония университетската среда чрез двама представители на това "малцинство с изострен пуританизъм" - англичанина Филип Суолоу и американеца Морис Дзап.