Учени от Университета на Болоня, Италия, са създали молекули с "невъзможна" структура с помощта на светлина, пише Физ.орг. 
В изследване, публикувано в сп. Chem, специалистите са представили метод, който използва светлината за манипулиране на молекулярни структури.
Изследователите са успели да постигнат свръхпрецизно напасване на молекули с различна форма с помощта на фотохимични реакции и процеси на самосглобяване. С постижението си те отбелязват пробив, тъй като досега се е смятало, че геометрията на получените съединения е невъзможна при нормални условия. 
Използвайки уникалната комбинация от фотохимични реакции и самосглобяване, екипът успешно е вкарал издължена молекула в пръстеновиден аналог.
Този новаторски подход използва светлинната енергия във водна среда, като ефективно предотвратява образуването на термодинамично равновесие, което обикновено стабилизира молекулярните конфигурации.
Учените са открили, че видимата светлина - чист източник на енергия, може да създаде динамично състояние, генерирайки сложни молекулярни взаимодействия, които са от съществено значение за напредъка в технологиите и медицината.
Според химиците това поведение е в основата на много функции в живите организми, но е слабо проучено при изкуствените молекули поради сложността на процесите.
Изследването се фокусира върху сглобяването на циклодекстрини - кухи, водоразтворими молекули, и производни на азобензен, които променят формата си при излагане на светлина и образуват различни комплекси в зависимост от светлинните условия. 
Според учените този механизъм на самосглобяване в комбинация с фотохимична реакция открива нови пътища за синтезиране и разработване на умни лекарства и чувствителни материали. 
Авторите отбелязват още, че изследването им бележи значителен напредък към проектирането на молекулярни системи, способни да се приспособяват като живи организми.