Служебният министър на вътрешните работи на България Атанас Илков и неговият румънски колега Кътълин Предою вдигнаха символично в полунощ последната гранична бариера на ГКПП „Дунав мост“ при Русе – Гюргево на румънска територия, с което отбелязаха пълноправното приемане на двете страни в Шенген. В церемонията, която се организира и със съдействието на Областната администрация в Русе, участваха заместник областният управител Георги Георгиев, заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков, посланикът на страната ни в Букурещ Н. Пр. Радко Влайков, народният представител от ГЕРБ-СДС Николай Братованов, директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов, директорът на Регионална дирекция „Гранична полиция“ Русе старши комисар Димитър Чорбаджиев, заместник-кметовете Златомира Стефанова и Борислав Рачев, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, а също и редица други представители на местната и държавната власт.

За мен е изключително удоволствие, отговорност и привилегия да бъда днес с Вас. С Вас работим повече от 17 години за постигането на тази цел. Преминахме през много предизвикателства, но успяхме. Затова в днешния ден можем да се поздравим с успеха“, обърна се към представителите на румънската страна министър Илков. По думите му за двете държави това е един исторически успех, постигнат съвместно на база на доверието. Той благодари на румънския си колега за поканата да бъдат заедно на граничния пункт днес, както и за положените усилия, за да бъде постигната „тази заветна цел“. Илков благодари на българските и румънските служители в министерствата на вътрешните работи за положените усилия през последните години, за да можем в днешния ден да се поздравим с пълноправното приемане на двете държави в Шенгенското пространство. Илков каза още, че присъединяването към Шенген е успех и за българския бизнес.

България и Румъния доведоха до край един проект, който е от значение не само за двете държави, но и за Европа“, каза от своя страна румънският министър на вътрешните работи Кътълин Предою. Той допълни, че моментът е исторически и е заслужил политическото си значение. „Това е изключително важен момент и за икономическия сектор, и за гражданите на двете държави“, добави Предою. „С подкрепата на европейските партньори България и Румъния за пореден път демонстрираха, че Европейският съюз е едно формирование, което е живо“, каза още той. „В живота на всеки народ има както моменти на трудности, така и моменти на възходи. Нека да приемем и изживеем този нов момент с отворени сърца и с радост. Искам да благодаря както на румънските, така и на българските колеги, а също и на европейските партньори. Всички работихме заедно за осъществяването на този проект, допълни Предою.

По думите на заместник областния управител Георги Георгиев влизането на България в Шенген представлява признание за постиженията на редица български правителства като част от европейското семейство и отразява ангажимента ни към споделените ценности на свобода, сигурност и сътрудничество. „Няма как да не отбележим, че този успех е победа за всички българи, които вярват в бъдеще на споделена отговорност и общи стремежи. Нека приемем този момент с гордост и вдъхновение, защото той бележи важна стъпка в укрепването на нашата роля в една обединена и силна Европа“, коментира още Георгиев. Според него това е историческо събитие, което непременно води до задълбочаване на европейската интеграция на страната ни. За доброто сътрудничество на държавно и местно ниво между институциите от България и Румъния Георгиев отбеляза и значителната роля на изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева. По инициатива на областния управител Драгомир Драганов първите 1000 пътници, преминали през ГКПП „Дунав мост“ при Русе-Гюргево след влизането ни в Шенген по суша, ще получат бисквитки с надпис BG-RO Schengen. Припомняме, че именно Областната администрация в крайдунавския град беше сред институциите, които работи най-активно в последно време за облекчаване на трафика през ГКПП „Дунав мост“ преди влизането на България в Шенген и по суша. Същевременно двамата министри подариха на първите преминали пътници специални грамоти и значки. По време на официалната церемония оркестър изпълни химните на двете държави. Официални гости на събитието бяха представители на институции от двете страни на река Дунав. Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт и с наздравици с шампанско и заря.

Кратка церемония имаше и на граничния пункт край Русе. Там министър Илков подари на Предою табела с надпис „Шенген“ и датата 12.12.2024 г., на която беше взето решението двете държави да бъдат приети като пълноправни членове в Шенгенското пространство. Директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов заяви, че за да се постигне такъв рязък напредък през последната година и половина, доверието се е повишило много. „Доверието е на много високо ниво в нашите съседи и във всички останали западноевропейски партньори от Европейския съюз, а също и във „Фронтекс“. Нямаме никакво съмнение и те нямат никакво съмнение в нас. В момента това, което постигнахме – България и Румъния, е, че министерствата на вътрешните работи и граничните полицаи на двете страни са във възможно най-добрата кондиция, в най-добро състояние поради многото тестове и изпитания, които преминахме през последните години. Нашето ниво е изключително високо и това се цени от нашите европейски партньори“, каза още главен комисар Златанов.

Посланикът на България в Румъния Н. Пр. Радко Влайков заяви, че това е исторически момент за двете държави. „Вярвам, че това ще помогне да се види комуникацията и всичко, което сме започнали, в рамките на едно стратегическо партньорство, подписано между президентите на двете страни на 15 март 2023 година. Надявам се новото румънско правителство да намери контакт с евентуалното ново българско правителство и да заработи по изпълнение на всички цели“, каза първият ни дипломат в Румъния.

Важно уточнение е, че досега всички хора и превозни средства, които преминаваха през ГКПП „Дунав мост“, подлежаха задължително на 100-процентова проверка. От полунощ леките автомобили, пътуващи към северната ни съседка, ще заплащат такса „мост“ от българска страна, след това ще преминат по моста, а от румънска страна само малка част от тях ще подлежат на граничен контрол по метода „анализ на риска“. Огледален ще бъде редът за минаване в обратна посока, обясни директорът на Регионална дирекция „Гранична полиция“ в Русе комисар Димитър Чорбаджиев. Това се отнася и за тежкотоварните превозни средства. Например, в посока Румъния те отново ще заплащат такса „мост“ от българска страна, като само една част от тях ще бъдат проверявани на румънска територия. По възможност контролът ще се извършва още преди да се явят в зоната на граничния пункт.

Така от днес България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство. На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.

От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.

На територията на граничния пункт от българска страна Община Русе монтира и специален билборд, на който са изписаните следните думи: „Ръка за ръка, сърце до сърце: България и Румъния заедно в Шенген“. Надписът е на български и румънски, а от двете страни до него са поставени знамената на двете държави и на Европейския съюз.