Каква ще бъде новата 2025 година според „Вечен календар“ от 1860 г., съхраняван във Видинския музей
В периодите на преход от едно календарно време към друго, гаданията имат специално място в празничните традиции. Гадае се за здраве, за плодородие, за женитба и др. Но едно е да гадаеш по ядката на ореха, по отскачането на дряновата пъпка, хвърлена в огъня, по паричката или семето в питката, по овлажняването на люспите от лук и др., а съвсем различно е да прочетеш това в книга, при това събрана и написана преди 165 години, малко след средата на ХIХ век, подчерта д-р Бизеранова.
Според написаното във „Вечния календар“ владеещата планета през 2025 година е Марс, със зодията на Везните, в жилището на Венера. Показва се, че годината ще е студена, и с бури, но и много топла, сено ще има много. Пролетните сеитби ще са добре, а най-много – житото.
„Началото на зимата ще е студено, и с такъв силен вятър, който ще изкоренява цели дървета; средата ще е умерена, а краят – студен. Пролетта ще е дъждовна. Лятото – сухо и безводно, а есента - с много слани и вреди по едрия добитък, много и различни болести, земетресения. Видението на Сатурн в 12-ия знак небесен, е защото тези планети са неблагополучни, много зло и нещастие за хората предсказва, злочестия и различни други допринасящи вреда лошотии. Между хората няма да има любов, нито искреност, но ще бъде обща вреда: към 12 октомври ще има слънчево затъмнение. (Да се има предвид, че със смяната на календара има разлика с 12 дни до ХХ в., с 13 дни след това.) А течението (движението) слънчево в осмия небесен знак с Луната, и в Зодия Везни, означава смърт на един велик и силен Цар, и по целия свят глад и мор, и хората ще претърпят много зло, скръб и печал.“
Етнографът отбеляза, че културните ценности в музеите имат друго предназначение и са обект на научно изследване. Ето защо само задоволяваме любопитството на онези, които биха искали да знаят какво е записано в календара. За верността или неверността на прогнозите, музейните служители не се наемаме да даваме оценки и коментари, подчерта д-р Сашка Бизеранова.