Мощта на циклоните се увеличава, показва изследване
От 1980 г. всяка година са наблюдавани средно 47 тропически циклона, известни като урагани по американското и карибското крайбрежие и тайфуни в Югоизточна Азия, според тази база данни на агенции, признати от Световната метеорологична организация (СМО) и координирани от американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA).
И докато годишната честота остава относително постоянна, силата на наблюдаваните бури нараства - между референтния период 1981-2010 г. и последните десет години средната максимална скорост на вятъра се е увеличила с 5 процента от 182 километра в час на 192 километра в час.
Между 1981 и 2010 г. приблизително всеки десети тропически циклон е бил придружен от ветрове със скорост над 250 километра в час. През последните 10 години обаче това съотношение е било 1,4 циклона на 10. Това представлява увеличение с почти наполовина на броя на циклоните с най-опустошителен потенциал от най-високата категория 5 по скалата на Сафир-Симпсън.
Тези данни илюстрират заключенията на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) - експертите по климата към ООН, според които увеличаването на дела на силните циклони (категории 4 и 5) е очакван ефект от глобалното затопляне.
Само през 2024 г., към 15 декември, в света са регистрирани 42 тропически циклона, 19 от които са достигнали сушата.
Тропическият циклон е вихрово смущение с много ниско налягане и скорост на вятъра над 118 километра в час. Най-мощният през 2024 г. е ураганът "Милтън", който връхлетя бреговете на САЩ. В разгара му скоростта на ветровете достигна 278 километра в час.
В количествено отношение през 2024 г. най-много такива явления са наблюдавани в западната част на Тихия океан, където са регистрирани 15 тайфуна. Само през ноември Филипините преживяха шест силни бури. Това се случи само два месеца след щетите, нанесени от тайфуна "Яги", който опустоши Югоизточна Азия.
Циклонът "Шидо", който опустоши френския департамент Майот през декември, сам по себе си е станал по-мощен вследствие на изменението на климата, според предварително британско проучване. Резултатите от него показват, че глобалното затопляне е направило ветровете с около 5 процента по-силни, премествайки го от категория 3 в категория 4.