Непалските кунгфу монахини отварят отново манастира си за обществеността
Това се случва пет години след като манастирът "Друк Амитабха" беше принуден да затвори вратите си за обществеността заради пандемията от КОВИД-19.
Групата кунгфу монахини на възраст от 17 до 30 години са членове на 1000-годишния род Друкпа, който им дава равен статут с монасите и ги причислява към единствения женски орден в патриархалната будистка монашеска система.
Обикновено от монахините се очаква да готвят и чистят и не им е позволено да практикуват каквато и да е форма на бойно изкуство. Монахът Гялванг Друкпа, който се нарежда малко под Далай Лама в йерархията на тибетския будизъм, обаче решава да обучава жените на кунгфу, за да подобри тяхното здраве и духовно благополучие.
Той открива манастира през 2009 г. и сега в него членуват 300 души на възраст между 6 и 54 години.
"Занимаваме се с кунгфу, за да поддържаме психическата и физическата си форма, а целта ни е да насърчаваме овластяването на жените и равенството между половете", казва Джигме Джангчуб Чосон, 23-годишна монахиня, родом от Ладак в Индия.
Монахините идват от Бутан, Индия и Непал и всички са обучени в кунгфу - китайско бойно изкуство за самозащита и сила.
"С увереността от кунгфу искам да помогна на общността, на младите момичета да придобият собствена сила", казва 24-годишната монахиня Джигме Янгчен Гамо от Непал.
На сайта на манастира се казва, че комбинацията от равенство между половете, физическа сила и уважение към всички живи същества представлява завръщането на ордена към неговите "истински духовни корени".
В миналото монахините са участвали в продължителни експедиции пеша и с колело в Хималаите, за да събират средства за подпомагане при бедствия, както и да насърчават природосъобразния начин на живот.
Джигме Кончок Лхамо, 30-годишна монахиня от Индия, споделя, че иска да помага на другите, тъй като това е същността на тяхната религия.