Постепенно спада мътността на водата в Търговище, но все още е препоръчително да не се използва за питейни нужди директно. Това каза за БТА управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) Явор Миланов за констатирано неприемливо влошаване на качеството на питейната вода по показател мътност след валежите през изминалите дни.
Веднага след снеговалежите от дружеството излязоха със съобщение, в което препоръчват на населението, ползващо вода за питейно-битови цели от язовир „Тича“, да не я употребява за пиене и приготвяне на храна.
„Когато е пуснато съобщението в събота, мътността е два пъти по-голяма, отколкото е в момента. Язовирът е размътен понеже от три години за първи път валя сняг. Това е мътност, която без химия не може да бъде отстранена“, коментира управителят на ВиК. Той каза още, че заради това след три години в Търговище ще има нова пречиствателна станция, която да уедрява тази неразтворена глина. В момента дружеството разполага с микро сита, които не улавят едрината на мътилката, обясни Миланов. 
Конкретните данни към днешна дата са 5% мътност, посочи Миланов и обясни, че до 3,5% тя дори не се забелязва. 
По данни на ВиК не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. В пунктовете, от които е взета водата, е установено наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания.
От страна на лаборатория за изпитване на води при ВиК-Търговище е засилен контролът над дезинфекцията на водата, подавана в зоната на обслужваната агломерация от язовир „Тича“.
Явор Миланов каза още, че според информацията, която всеки работен ден Министерството на околната среда и водите дава за значимите язовири у нас, след валежите има повишение в нивото на водоема, който е основен водоизточник за Търговище. Към 30 декември язовир „Тича“ разполага с 105 млн. кубика вода, която може  да се ползва. За сравнение преди коледните празници е имало 97 млн. кубика.