Над 16 хиляди проверки са извършили през годината служителите на Регионалната дирекция по горите в Кюстендил
Констатирани са били 378 административни нарушения, от които 376 по Закона за горите и две - по Закона за лова и опазването на дивеча. Издадени са 292 наказателни постановления, а начислените глоби и имуществени санкции са в размер на 48 215 лв.
През годината до момента са разгледани и проверени над 10 жалби, сигнали и заявления за извършвани незаконни дейности в горските територии в двете области Кюстендил и Перник. От тях една част са подадени относно разрушени черни пътища в последствие на извършван транспорт на добита дървесина. Останалите получени жалби и сигнали в по-голямата си част са за извършени нерегламентирани сечи в горски територии и нанесени щети от дивеча на насаждения от земеделски култури. Неоснователните жалби се дължат основно на непознаване от страна на жалбоподателите на действащите нормативни документи, грешна представа за местоположението на възстановените им горски имоти, посочи Тодоров.
По отношение на вредителите той каза, че боровата процесионка е разпространена на площ от 17 902 дка в горски територии на териториалните поделения на горските стопанства в Радомир, Земен, Невестино, Кюстендил, Рилски манастир, ловното стопанство "Осогово", общински гори на Община Кюстендил и общинското лесничейство в Сапарева баня.
При направеното обследване за територията на РДГ – Кюстендил е констатирана поява на ръждива борова листна оса в териториалните поделения на ловното стопанство "Осогово", горските стопанства "Кюстендил", "Дупница", "Рилски манастир", "Радомир", "Земен", "Невестино", община Кюстендил, община Радомир, Общински гори-Перник. Климатичните условия през последните години са създали предпоставки за развитие на корояди.
Пожарите през последната година на територията на РДГ - Кюстендил са били 33. Според данните от статистиката, за последните 10 години най-голям е делът на умишлените пожари - 185. На второ място - 106, са пожарите, причинени от небрежно боравене с открит огън. По неизвестни причини са възникнали - 42 пожара, а по естествени природни причини - седем.
От статистиката е видно, че преобладаващата част от горските пожари са възникнали вследствие нерегламентирано запалване на растителни остатъци в земеделски земи в близост до горски територии. Практиката показва, че извършителите на тези нарушения се установяват и доказват трудно, каза още Здравчо Тодоров.