Дворецът „Гарние“, в който дълги години се помещава Парижката опера, ще навърши на 5 януари 150 години от своето построяване, съобщава Франс прес.
Пищната сграда, дело на архитекта Шарл Гарние, е открита след 14 години работа на 5 януари 1875 г. Строителството на операта е поръчано от Наполеон Трети, като проектът поглъща 36 милиона златни франка (329 милиона евро днес). На тържественото откриване присъстват 2000 гости от цяла Европа, включително короновани глави. 
„Когато е открита, това е най-голямата опера в света: 173 метра дължина и 125 метра ширина“, обяснява пред АФП екскурзоводът Жан-Жак Серес по време на обиколката на сградата. С дълбочина 27 метра, широчина 48 метра (включително задкулисието) и височина 60 метра, нейната сцена е най-голямата.
В момента фасадата на сградата е закрита от брезент заради ремонт. „Пале Гарние“ е включен в списъка на културните паметници през 1923 г. и всяка година се посещава от много туристи – един милион до 2023 г.
Интериорът е също толкова величествен с монументалното си стълбище, използването на различни видове мрамор, както и с тавана на залата, изрисуван през 1964 г. от Марк Шагал.  
Туристите разглеждат и ложа номер 5, в която главният герой от романа „Фантомът на операта“ (1910) идва да слуша сопраното, в което е влюбен.
Пет нива под сцената се намира огромен резервоар, използван от архитекта Гарние като противотежест за стабилизиране на основите на сградата, а също и като ценен източник на вода, тъй като „огънят е бил основният враг на театрите“, припомня Жан-Жак Серес. „Днес резервоарът се използва от пожарникарите за тренировки по гмуркане в затворена среда“, добавя екскурзоводът.
Подземните етажи са били използвани като убежище за хората от района по време на Втората световна война, а една дискретна линия на партера показва нивото на водата по време на голямото наводнение на 31 януари 1910 г.
През 1989 г. е завършена новата сграда на операта – „Бастилия“, и повечето представления се изнасят там.
Един от концертите, с които ще се отбележат 150 години от построяването на „Пале Гарние“, ще бъде на 11 май 2025 г. с участието на българското сопрано Соня Йончева и Виенската филхармония под диригентството на Яник Незе-Сеген. В концерта ще пеят също така Хуан Диего Флорес, Брин Терфел и Роландо Вилазон.
През лятото на 2027 г. „Пале Гарние“ ще бъде затворен за две години за основен ремонт, уточнява АФП.