На 27 декември 2003 г. в база „Индия“ в Ирак загиват петима български военнослужещи
На място загиват 13 души – четирима български войници, двама тайландски войници и седмина иракчани. По-късно от раните си в болница умира още един български войник. Първоначално два български военни поста вдигат тревога по повод „пряка терористична заплаха“ в района на военната база Индия. Мигове по-късно българската група за бързо реагиране е принудена да открие огън по бързо движеща се цистерна за вода. В нея има 500 кг взривни материали. Въпреки че българите успяват да застрелят шофьора, цистерната навлиза по инерция в територията на базата, където са разположени 480 войници от многонационалната дивизия под полско командване. Минута преди взрива базата е обстрелвана от миномет и гранатомет. По-малко от четвърт час след бомбеното нападение срещу българската база са извършени два други атентата с коли бомби.
За обстоятелствата довели до смъртта на българските военнослужещи четем от архива на БТА:
Рано тази сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Рано тази сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала. Това съобщиха за БТА от правителствената информационна служба. Според първоначалната информация има пострадали. За инцидента са уведомени министър-председателят Симеон Сакскобургготски и изпълняващият длъжността премиер – вицепремиерът Лидия Шулева. В момента по дипломатически и военни канали се изясняват обстоятелствата и се уточняват подробностите за инцидента, казаха още от пресслужбата на правителството.
***
Двата лагера на българския батальон в Кербала са били нападнати в събота рано сутринта, има пострадали
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Рано в събота сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала, съобщи за БТА правителствената информационна служба. Съобщено бе за пострадали, чийто брой обаче не бе уточнен. (…)
В момента в Министерството на отбраната тече заседание на оперативна група, начело с началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев.
Цитирайки командващия полския контингент в Кербала ген. Анджей Тишкевич, полската Агенция по печата съобщи, че в следствие на терористичните атаки в Кербала са загинали 4 човека, а ранените са 25, като на 5 от тях състоянието е тежко. Извършени са три терористични атаки в Кербала, два от които срещу нашата многонационална дивизия и една срещу сградата на градския съвет на Кербала, е добавил Тишкевич. По думите му атаките са извършени с 4 коли - бомби, пълни с тротил, с противотанкови гранати и стрелково оръжие.
Според изказване на началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев по-рано през деня няма официална информация, тъй като в резултат на нападението връзката с българския контингент е прекъсната. (…)
Президентът Георги Първанов също е бил уведомен за ситуацията в Кербала и по този повод е провел разговори с министър-председателя Симеон Сакскобургготски и изпълняващия длъжността премиер Лидия Шулева. От президентския прессекретариат съобщиха, че президентът Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на страната, ще се срещне по-късно в събота с началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев и с началника на служба „Военна информация“ на Министерството на отбраната ген.-майор Пламен Студенков във връзка с инцидентите в Кербала. Двамата ще докладват за ситуацията в Кербала и за мерките, които се предприети.
От правителствената пресслужба съобщиха, че в момента по дипломатически и военни канали се изясняват обстоятелствата и се уточняват подробностите за инцидента.
Близо 500-членен български контингент е базиран в Ирак от август 2003 под полско командване.
***
Четирима български военни са били убити при нападение в иракския град Кербала, 27 са ранени
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Четирима български военнослужещи са загинали в Кербала, а други 27 са били ранени след нападение над българския батальон, съобщи заместник-министъра на отбраната Илко Димитров на извънредна пресконференция в Министерството на отбраната в събота следобед.
Това са първите български жертви от близо 500-членния контингент, базиран от август под полско командване в Кербала.
Убитите са Георги Качорин - командир на рота, старши сержант Иван Инждов - командир на отделение, младши сержант Антон Петров - командир на отделение и Свилен Киров - мерач. Ранените са настанени в болница.
Кола-цистерна е пробила загражденията и в резултат на това са загинали българските военнослужещи, уточни началникът на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев.
Зам.-министърът на отбраната Илко Димитров съобщи, че вследствие на взрива с колата - бомба е разрушена и сградата на щаба на българския баталъон. Изправени сме пред противник, за когото няма ценности, заяви зам. министър Димитров. За съжаление това, което не искахме да се случи, се случи, въпреки всички взети мерки, коментира той.
Официалното оповестяване за убитите в Кербала български военни дойде след няколко часа противоречива информация от различни агенции за жертви в коалиционните войски, но без категорично уточнение за тяхната националност. В първоначалните съобщения на българските власти за говореше за четирима тежко ранени и 15 леко ранени.
Официалното съобщение за инцидента в Кербала е било забавено, за да бъдат уточнени имената на загиналите и тогава да бъдат уведомени и близките им, каза ген. Колев. Атаката бе очаквана, каза още началникът на Генералния щаб на българската армия и добави, че няколко пъти през последните седмици е споделяно притеснението от настъпилото спокойствие в Кербала.
Колата-цистерна е пробила загражденията, въпреки че охраната е реагирала, но не е предотвратила взрива, поясни ген. Колев. Той каза, че е била нарушена и комуникацията, защото основното звено за връзка е било разположено в нападнатия лагер.
До 24 часа самолет с ръководството на Генералния щаб и на военното министерство ще отлети за иракския град Кербала, съобщи ген. Колев. Той със сигурност ще пътува. Ако успее да се върне от чужбина, за Ирак ще замине и министърът на отбраната Николай Свинаров. Ако това не е възможно, за Кербала ще пътува зам.-министър Илко Димитров, каза ген. Колев.
С военно - транспортния самолет в България ще бъдат върнати телата на загиналите, както и някои от пострадалите военнослужещи, които могат да се транспортират, за да продължи лечението им в България. Директорът на Военно-медицинска академия бригаден генерал Стоян Тонев каза по-рано за БТА, че медицински екипи от Военна болница имат готовност веднага да тръгнат за Ирак.
Ген. Колев съобщи съобщи, че ще бъдат взети допълнителни мерки за сигурността на българските военни, като по този въпрос Генщабът продължава да работи с Главния щаб на сухопътните войски и разузнавателните служби.
В отговор на въпрос за подготовката на следващия контингент за Ирак ген. Колев каза, че би му се искало днешния инцидент да не се отрази върху духа на военнослужещи, но ще може да отговори на този въпрос в близките дни. Ген. Колев поясни, че подготовката на втория контингент продължава, като ротацията започва в началото на януари и ще продължи около месец.
От 27-те ранени 17 са тежко ранени и са транспортирани в Багдад, а останалите 10 са на лечение в други медицински пунктове - в българския батальон и полската дивизия. Според ген. Колев не може да се каже колко от 17 тежко ранени са с опасност за живота.
***
Президентът Георги Първанов изказа съболезнования за убитите български военни в Ирак, според него загубите не бива да отклоняват от усилията в борбата срещу тероризма
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Президентът Георги Първанов изказа съболезнования за убитите в събота в Ирак четирима български военни, според него загубите не бива да отклоняват България от подкрепата на усилията на международната общност в антитерористичната борба.
Според съобщение на президентския прессекретариат президентът Първанов посреща с болка и силна тревога вестта за нападението срещу коалиционните сили в Кербала, при което бяха убити и ранени военнослужещи от българския контингент. Президентът скърби заедно с близките на загиналите и изказва своите най-искрени и дълбоки съболезнования. (…)
Президентът Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на България, дава висока оценка на професионализма, смелостта и жертвоготовността на българските воини при изпълнение на техния национален и международен дълг. Държавният глава изразява убеденост, че те ще продължат да изпълняват отговорно своите задачи.
Президентът смята, че загубите, колкото и болезнени да са те, не бива да ни отклоняват от подкрепата на усилията на международната общност в антитерористичната борба, се казва съобщението на президентския прессекретариат. Президентът Първанов изразява и своята увереност, че българското общество ще остане единно пред лицето на подобни изпитания.
***
Пълен текст на пресконференцията, проведена в 18.00 ч. в Министерството на отбраната, по повод нападението над Коалиционните сили в Кербала
27 декември 2003 г.
Уважаеми колеги,
Предоставяме ви пълния текст на пресконференцията, проведена в 18.00 ч. в Министерството на отбраната, по повод нападението над Коалиционните сили в Кербала:
Заместник-министър на отбраната Илко Димитров:
Днес е тежък ден за българския народ. Днес заедно с четири български семейства претърпяхме много тежка загуба.
Днес 27 декември 2003, от 12.45 часа местно време (11.45 часа българско време) до 13.05 в гр. Кербала са извършени три последователни и взаимосвързани нападения над коалиционните сили в района за отговорност на многонационалната дивизия под полско командване, както следва:
В 12.45 ч. местно време кола-цистерна се взривява в близост до оградата на район „1“ (Индия), където е дислоциран щабът на българския батальон. В резултат на взрива са загинали четирима български военнослужещи:
- капитан Георги Христов Качорин - командир на рота;
- старши сержант Иван Христов Инджов - командир на отделение;
- младши сержант Антон Валентинов Петров - командир на отделение;
- редник Свилен Симеонов Киров - мерач.
Разрушена е и сградата на щаба на батальона. Личният състав от район „Индия“ се евакуира в район „2“.
Ранени са 27 военнослужещи, които са евакуирани в Багдад, Бабил и в медицинския пункт в българския батальон.
Вземат се всички мерки за оказване на помощ на пострадалите и охраната на районите във взаимодействие с командването на полската бригада.
В 12.55 ч. местно време е атакувано кметството на Кербала. В него са се намирали пет български военнослужещи. Данни за пострадали и ранени няма.
В 13.05 ч. местно време с кола-бомба е атакуван логистичния център на полската бригада. По предварителни данни има ранени полски военнослужещи.
С командването на контингента се поддържа непрекъсната връзка от Националния военен команден център. (…)
Искам да изразя своите най-искрени съболезнования на семействата на загиналите военнослужещи.
Началник на Генералния щаб на Българската армия генерал Никола Колев:
Дами и господа,
От името на ръководството на Генералния щаб на Българската армия и от свое име изказвам съболезнования към близките на загиналите наши четирима колеги и съчувствие към семействата на пострадалите. Да се надяваме, че тези, които в момента получават медицинска помощ, ще могат да се възстановят.
Тази атака беше очаквана. Няколко пъти през последните седмици споделяхме, че ние сме силно притеснени от спокойствието, което цари в Кербала. Всеки ден се подобряваха мерките за сигурност, но за съжаление тактиката на терористите се променя непрекъснато и въпреки че в този лагер са взети необходимите мерки за сигурност, според информацията, която имаме до този момент тази кола-цистерна е пробила загражденията и независимо, че охраната незабавно е реагирала, тя се е взривила в близост до оградата, поради което са причинени доста големи разрушения в лагера, където се намира щаба на нашия батальон. В резултат са загинали и ранени български военнослужещи.
Поради тази атака беше нарушена и комуникацията, тъй като нашият основен комуникационен възел, с който се поддържа постоянна връзка, беше разположен именно в този лагер.
В близките 24 часа ще лети военно-транспортен самолет за Ирак, с който ще пътуват представители на ръководството на Министерството на отбраната и Генералния щаб. Ще посетим на място контингента и ще транспортираме обратно загиналите и пострадалите, чието състояние позволява това, за да продължи тяхното лечение и възстановяване във Военномедицинска академия.
Заместник-министър Илко Димитров:
Изправени сме пред атентати, които не са насочени само срещу действията на българския контингент в региона. Едновременните нападения в кметството и в полската бригада говорят за режисиран акт, който цели сплашване, подчиняване на определени правила на участниците в коалицията. Този акт е против местното самоуправление и срещу Коалиционните сили. (…)
Семействата на всички военнослужещи, които са загинали, както и пострадалите, ще получат обезщетения по закон и застраховка.
27 са ранените български военнослужещи. 17 от тях, които са по-тежко пострадали, са транспортирани с американски военни хеликоптери в американска военна болница в Багдад. Останалите 10 военнослужещи, които са по-леко пострадали, са на лечение в националния медицински пункт и в полската дивизионна болница в Бабил.
В момента се осъществява връзка с американската военна болница в Багдад за уточняване на състоянието на пострадалите. (…)
***
Президентът на САЩ Джордж Буш се обади по телефона на премиера Симеон Сакскобургготски, за да изкаже лично своите съболезнования за инцидента в Кербала
София, 28 декември 2003 г. /БТА/ Президентът на САЩ Джордж Буш изрази в телефонен разговор с министър-председателя на България Симеон Сакскобургготски съболезнованията си на семействата на загиналите военнослужещи в Кербала и на българския народ, съобщи късно вечерта в събота правителствената информационна служба. Четирима български военнослужещи бяха убити при бомбен атентат в лагера им в събота в иракския град Кербала, където близо 500-членният български батальон е базиран от август тази година. Това са първите български жертви в Ирак. При атентата 27 са ранени, 17 от които тежко.
Американският президент изказа благодарността си за участието на България в борбата срещу тероризма. Президентът Буш се е поинтересува и за състоянието на пострадалите при инцидента.
Министър-председателят Симеон Сакскобургготски благодари на президента Буш за подкрепата на САЩ при транспортирането и хоспитализирането на пострадалите българи.
Премиерът поиска от американския президент приоритетно осигуряване на въздушен коридор за българския самолет, който се очаква да замине в неделя от София за Кербала.
***
Пристигна самолетът с телата на загиналите в Кербала български военнослужещи
София, 30 декември 2003 г. /БТА/ На летище „София“ пристигна самолетът на българските военновъздушни сили с телата на загиналите в Кербала български военнослужещи.
Със самолета „Ан-26“ от Ирак се завърнаха българската военна делегация начело с министъра на отбраната Николай Свинаров и началника на Генералния щаб на БА генерал Никола Колев, 22 ранени в различна степен бойци, и 4-ма военнослужещи от батальона, които нямат наранявания (двама с психически проблеми - вследствие на преживения шок, и двама - напуснали Кербала по лични причини).
На пистата в правителствения сектор на летище „София“ бяха президентът Георги Първанов, председателят на парламента Огнян Герджиков и премиерът Симеон Сакскобургготски.
Президентът Георги Първанов прие рапорта на началника на Генералния щаб ген. Никола Колев за изпълнението на мисията на българската военна делегация в Ирак.
В присъствието на президента, на председателя на парламента и на премиера бойци от почетен караул свалиха от самолета ковчезите с тленните останки на петимата загинали в Ирак български военнослужещи - капитан Георги Качорин, лейтенант Николай Саръев, ст. серж. Иван Инджов, мл. серж. Антон Петров и редник Свилен Киров.
Ковчезите, покрити с националния трибагреник, бяха изнасяни от самолета по старшинство, съгласно ритуала. При преминаването през шпалира държавниците свеждаха глави, а военните отдаваха чест.
На церемонията освен президента, председателя на парламента и премиера присъстваха външният министър Соломон Паси, председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев, представители на ръководството на ГЩ, командващите на видовете въоръжени сили.
След кацането на самолета в 2.35 часа ранените бяха транспортирани до Военномедицинска академия с линейки, с реанимобили и с автобус, ескортирани от полицейски автомобили и от коли на Военна полиция. От днес информация за тяхното състояние ще бъде давана във ВМА.
***
Президентът, премиерът, председателят на парламента, министри, депутати, военни, близки и приятели отдадоха днес последна почит към загиналите български войни в Кербала
София, 30 декември 2003 г. /БТА/ Президентът Георги Първанов, премиерът Симеон Сакскобургготски, председателят на парламента Огнян Герджиков, министри, депутати, висши военни, близки и приятели отдадоха днес последна почит към загиналите петима български войни при кървавия атентат в Кербала на 27 декември.
В началото на поклонението бе прочетена заповед на министъра на отбраната Николай Свинаров, с която петимата бойци бяха повишени във военно звание и наградени посмъртно с нагръден знак „За вярна служба под знамената“ - първа степен за проявена доблест и професионализъм.
Капитан Георги Христов Качорин - командир на рота, бе повишен в звание майор, лейтенант Николай Ангелов Саръев в звание старши лейтенант, старши сержант Иван Христов Инджов в звание офицерски кандидат, младши сержант Антон Валентинов Петров в звание офицерски кандидат, редник Свилен Симеонов Киров в звание офицерски кандидат.
Според някои наблюдатели атаките в Кербала са дело на привърженици на сваления диктатор Саддам Хюсеин, които искат да дадат знак, че залавянето на техния вожд не е отслабило съпротивата срещу окупаторите. Същевременно вестникът цитира жители на Кербала, които са убедени, че зад атентатите стоят иранци поради факта, че ирански поклонници масово посещават Кербала, който е свещено място за шиитите.