На 24 декември 1962 г. САЩ откупува от Куба над 1100 военнопленници срещу хранителни продукти
Тогава американският президент Джон Кенеди налага пълно икономическо ембарго срещу Куба – преустановена е икономическата помощ за Куба и е прекратен вносът на захар, която е най-важната кубинска стока за износ. Двете страни успяват да постигнат споразумение за военнопленниците и през 1962 г. пленените при операцията в Залива на прасетата контрареволюционери са разменени срещу медикаменти и хранителни продукти.
За освобождаването на военнопленниците в Куба четем в бюлетин „Международна информация“ на БТА:
За преговорите по освобождаването на пленените кубински контрареволеционери
Вашингтон, 17 декември 1962 г /БТА/ Във Вашингтон стана известно, че антикастристките пленници, заловени в Плая Хирон, по време на провалилото се нахлуване в Куба през април 1961 година, са на път да бъдат освободени от министър-председателя Фидел Кастро.
Нюйоркският адвокат Джеймс Донован, който ръководи преговорите с кубинските власти за тяхното освобождение, е пристигнал в Маями, на път за Хавана.
Запитан по повод на това, представителят на Държавния департамент Линкълн Хуайт, заяви, че американското правителства гледа със „симпатия“ на мисията Донован.
От друга страна, американският Червен кръст съобщи, че корабът "Африкан пило” е на път за пристанището Евергладес във Флорида, от където ще натовари медикаменти и хранителни продукти, които ще бъдат разменени срещу пленниците.
***
Подписано е споразумение за размяна на пленените кубински контрареволюционери
Вашингтон, 22 декември 1962 г /БТА/ В съвместно комюнике генерал Клей и Хариман са заявили, че нюйоркският адвокат Донован, натоварен да води преговорите с Куба и Фидел Кастро, в петък вечерта са подписали споразумение за размяна на пленниците. Споразумението влиза в сила от неделя.
Съгласно споразумението американският кораб "Африкан пило”, който сега товари храни и медикаменти в пристанището Евергладес /Флорида/ ще замине в събота за Хавана.
Пленниците ще бъдат изпратени в Маями с четиримоторен самолет на компанията "Пан америкън”, който ще лети между Маями и Хавана.
***
Кенеди иска да мине за благотворителен
Палм бийч /Флорида/, 24 декември 1962 г /БТА/ Президентът Кенеди заяви днес, че освобождаването на военнопленниците в Куба е "в интерес на националните принципи", тъй като хората са били спасени "от бавна смърт".
***
Среща на Кенеди с водачи на освободените от Куба военнопленници
Палм Бийч /Флорида/, 26 декември 1962 г /БТА/ Президентът Кенеди се съгласи да се срещне тази вечер лично с водачите на военнопленниците, които бяха освободени от Куба чрез откуп и се завърнаха в САЩ.
Измежду тези, които се срещнаха с президента, беше и Мануол Артиме, който от деня на завръщането си настоява за обсада на Куба с обединени сили на страни от Западното полукълбо.
"Ние дадохме клетва пред нашите мъртви", каза той в Маями вчера. "Ние дадохме клетва пред кубинския народ и пред свободния свят, че ще освободим Куба или ще умрем. Ние мислим, че Фидел Кастро може да бъде съборен само с военна сила. Ние мислим също, че кубинският проблем не е местен проблем. Той е проблем на цялото Западно полукълбо."
Това беше първият публично оповестен контакт на президента с освободените военнопленници. От няколко седмици насам обаче президентът и неговият брат, министърът на правосъдието Робърт Кенеди, поощряваха неофициално разменната сделка.
***
Вести от Куба
Маями, 26 декември 1962 г /БТА/ Днес се съобщава, че съветският кораб ‘‘Адмирал Нахимов” се готви да напусне Куба със стотици пасажери, за които се казва, че са руски граждани със семействата си. Предположенията са, че това са военни специалисти, изпратени в Куба навремето, за да обслужват демонтираните съветски ракети.
От американски източници тук се изтъква, че вчера руснаците са минали по улиците на Хавана в дълги конвои от автобуси и камиони на път към пристанището, където "Адмирал Нахимов” акустира преди две седмици.
Непосредствено до съветския кораб е хвърлил котва американският товарен кораб "Африкън пайлот”, който донесе храни и медикаменти - част от откупа за освобождаването на 1113 военнопленници от несполучливия опит за нахлуване в Куба през миналата година.
Всички откупени военнопленници са вече на свобода в САЩ, но евакуацията на техните семейства с "Африкън пайлот" бе забавена, понеже в последния момент кубинските власти забраниха на роднините на военнопленниците да вземат каквито и да било имущества, освен дрехите на гърба си.
***
Вашингтон, 26 декември 1962 г /БТА/ Освобождаването на кубинските антикастристки пленници щеше насмалко да бъде спряно в последния момент, тъй като Фидел Кастро постави ново условие. Той поиска една част от обезщетението, възлизащо на 53 милиона долара, а именно сумата от 2 900 000 долара, да му бъде изплатена в пари. Фидел Кастро твърдеше, че тази сума съответствала на обезщетението за освободените през април след проговорите с адвоката Донован пленници, (…) което не му е било изплатено.
Министърът на правосъдието Роберт Кенеди е уредил въпроса с преговори по телефона, като успял да накара кубинските власти да се съгласят да им бъдат изплатени един милион долара. Едва в понеделник сутринта, когато получил уверения, че сумата ще му бъде изплатена, Фидел Кастро е разрешил евакуирането на пленниците към САЩ да продължи.
***
Линкълн Хуайт за войнствените декларации на освободените кубински пленници
Вашингтон, 27 декември 1962 г /БТА/ Днес представителят на Държавния департамент г-н Линкълн Хуайт заяви, че напълно разбирал чувствата на освободените от Фидел Кастро кубински пленници, които изразиха желание да се опитат отново да освободят своята страна.
Г-н Хуайт обаче прибави, че понастоящем не може да коментира позицията на американското правителство по този въпрос.
***
Готвят се нови провокации с контрареволюционерите
Хавана, 29 декември 1962 г /БТА/ Хиляди близки на кубинските пленници днес чакаха нови разпореждания от правителството на Фидел Кастро въз връзка с внезапната забрана върху заминаването им за Съединените щати.
Според осведомени източници около 5-6 хиляди близки на 1113-те освободени пленници са подали молба да се присъединят към тях в САЩ. Кастро вече е позволил на 922 кубинци да сторят това.
Но вчера правителствен представител съобщи без предупреждение, че на никакви роднини повече няма да бъде позволявано да напускат Куба. Никаква причина не бе дадена за забраната, но в същото време контролираният от правителството кубински печат и радиото ожесточено нападнаха президента Кенеди загдето отдал почест на завърналите се пленници.
Комунистическият в. "Ой” в редакционна статия, която бе прочетена също по радио Хавана, пише, че приветствието на президента към пленниците било "нов акт на агресия". Той атакува също намерението на президента да се срещне днес с пленниците в Маями.
"Приемайки своите нашественически агенти, Кенеди провъзгласява така нареченото право на империалистите от Съединените щати да поощряват, финансират и въоръжават контрареволюцията", пише вестникът.
Решението на правителството бе съобщено на една тълпа от около хиляда роднини, събрани пред бившето посолство на САЩ тук да търсят помощ за заминаването си. Представители на швейцарското посолство, които представляват интересите на САЩ след скъсването на американо-кубинските дипломатически отношения, призоваха тълпата да не демонстрира. Те казаха, че подобно действие може да увреди на евентуалните шансове на кубинците да заминат.
***
Съобщение на кубинското правителство
Хавана, 30 декември 1962 г /БТА/ Кубинското правителство заяви днес, че ще разреши на още кубинци да напуснат страната, след като бъдат възстановени въздушните съобщения със САЩ.
В официално съобщение, публикувано в хаванските вестници, се казва, че правителството на Фидел Кастро ще разреши заминаването „на всички, които желаят" веднага щом като компанията "Панамерикън еърлайн” /САЩ/ възстанови рейсовете си, прекратени по време на обявената от САЩ през октомври морска блокада на Куба.
В бележката се опровергават съобщенията на печата в САЩ, че се водели преговори за ново изпращане в Съединените щати на роднини на неотдавна освободените пленници, заловени при нахлуването миналата година.
Опровергават се също съобщенията, че Кастро възнамерява да отиде в ООН да преговаря за освобождението на 21 североамериканци, които излежават присъди в Куба.
/В Ню Йорк представител на "Панамерикън” заяви, че компанията няма голямо желание да възобнови нормалните съобщения с Хавана, тъй като през последните години е понесла тежки загуби от рейсовете си до Куба поради ограниченията и недостатъчния трафик/