Британско изследване проучи благотворното влияние на пеенето върху психичното здраве
Повече от 300 души са участвали в експеримент, целящ да проучи дали пеенето може да подобри психичното здраве и благополучие, пише Би Би Си.Изследването, проведено от музикалната школа към катедралата „Сейнт Джордж“ в Бристол и Университета на Западна Англия (UWE) в навечерието на Коледа, е имало за цел да надгради резултатите от подобен проект през лятото.
В рамките на експеримента, озаглавен „Пей за щастие“, участниците пеят в хор, като се събират и обработват данни за тяхното настроение.
„Ако някой обмисля да пее в хор, но се колебае, съветвам го да опита. Наистина ще имате полза от това, ще получите усещането, че сте част от нещо, което е по-голямо от вас. Изживяването е много приятно“, казва Джон Нойгебауер, участник в експеримента.
„Когато пеете, получавате страхотен прилив на ендорфини. Ако с думи не можете да изразите определени чувства, можете да пеете“, съветва Джон, който е изградил добри контакти с останалите певци по време на изследването.
„Чувствам се много по-енергичен, много по-земен. Всичко останало минава на заден план, когато започнеш да пееш“, добавя Джон Мъндей, друг участник в проучването.
Всички хористи са отговаряли на анкети за настроението и благосъстоянието, попълнени преди и след музикалните занимания. Изследването установява, че настроението на участниците веднага се е подобрило от съвместното пеене и те са се чувствали по-спокойни, по-енергични и по-щастливи.
„Декември месец е много изтощително време и ако сте претърпели някаква загуба, Коледа може да засили това. Пеенето обаче може да подобри настроението на хората. Хористите казват, че се чувстват по-свързани един с друг, сякаш си помагат и се поддържат, поражда се чувство за родство и общност“, коментира изследователката от UWE Кат Бранч.
„Прекрасно е да гледаш как хората пеят заедно. Мнозина признават, че не са пели от деца, а тук изпълняват четиригласни хармонии“, допълва Самир Савант, ръководител на музикалната школа към катедралата „Сейнт Джордж“.
Изследователите планират да проведат още едно проучване с нова група през пролетта и лятото на 2025 г.