Християнски храм предстои да бъде изграден в пограничното село Кирково
Църквата ще бъде трета в общината, където православни християнски храмове има само в селата Чорбаджийско и Бенковски, уточни Кехайов.
По думите му, идеята за изграждане на храма е от няколко десетилетия, а неин съидейник е покойният вече отец Боян Саръев от Кърджали, наричан още „Кръстителят на Родопите“, заради мисионерската си роля за приобщаване на българи-мохамедани в християнската вяра.
„Отец Саръев искаше църквата така да бъде кръстена. Не ми е споделял конкретна причина, но той обичаше българските светии“, каза Кехайов. Той уточни, че проектът за бъдещия храм е готов. Той ще бъде представен пред жителите на Кирково на 28 декември в местното читалище, както за да го видят как ще изглежда, така и за да бъде обявена дарителската кампания и да бъдат привлечени съмишленици към делото.
Парцелът, на който ще бъде изграденq е закупен преди години и е собственост на Българската православна църква. Той е в една от махалите на Кирково. А за да се стигне до днес, когато в навечерието на Рождество ще бъде положено началото на делото, основно причината се крие в случка отпреди десетилетие, разказа още Здравко Кехайов.
„Една неделя, когато се прибирах от църкваq ме спря позната продавачка от един от хранителните магазини в Кирково, за да ми каже как някакъв човек от София дошъл и попитал къде е църквата, защото искал да дари пари за нея. Тя му казала, че в Кирково няма църква, но има едно момче, което се занимава с тези неща, т.е. аз. Дала му телефонния ми номер, свързахме се, срещнахме се и оттам нататък бавно, но тръгнаха нещата.“, разказа Кехайов. По думите му, за изграждането на храма е получена и благословията на Пловдивския митрополит Николай.
Освен сред жителите на Кирково, през януари проектът на църквата ще бъде представен и пред бизнеса, отново с идеята за съпричастност. Вече имало местни фирми, които са изявили готовност да помогнат с материали.
„Мислим след постите да направим и първата копка“, каза още Здравко Кехайов, като уточни, че вече има регистрирана дарителска сметка, както и фейсбук група „Храм „Свети Седмочисленици“, която представя проекта.