Ръководствата на Българския ветеринарен съюз (БВС) и на Столична община (СО) се срещнаха, за да обсъдят зачестилите проверки на територията на СО относно ветеринарномедицинските лечебни заведения (ВЛЗ) и наложените санкции за нерегламентирано изхвърляне на опасни отпадъци. Това съобщиха от сп. "Ветеринарна практика", издание на БВС.
В срещата участваха д-р Димитър Яновски – зам.-председател на Националния съвет на БВС, д-р Георги Генадиев – председател на Областна колегия (ОК) София-град, д-р Влади Кирилов – член на ОК София-град, Надежда Бобчева – зам.-кмет по зелена система, екология и земеползване на СО и Николай Савов – директор на завода за отпадъци към СО. 
Съгласно законодателството, опасните отпадъци трябва да се унищожават по определен ред, като всички ветеринарномедицински практики са задължени да ги разделят и изпращат за унищожаване чрез сключване на договори с лицензирани фирми за извозване и обезвреждане. Освен това, практиките трябва да имат договори с фирми за извозване на странични животински продукти (СЖП). Картонените опаковки (кашони и други) се извозват безплатно от СО, като за целта трябва да се съхраняват в лечебното заведение и да се предават на СО по заявка.
Сред дискутираните теми бяха събиране и извозване на опасни отпадъци; извозване на СЖП – трупове на бездомни и диви животни, лекувани във ВЛЗ; извозване на картонени и хартиени опаковки от ВЛЗ, произведени в резултат на тяхната дейност. Важно е да се отбележи, че по-голямата част от бездомните животни умират вследствие на инциденти и биват доведени във ВЛЗ за лечение или евтаназия поради тежкото им състояние.
Сред постигнатите резултати на срещата бяха, че СО пое ангажимент да предостави на БВС информация за това какви точно са опасните отпадъци, като тази информация ще бъде разпространена сред всички членове на БВС. Относно труповете на безстопанствени животни, ще бъдат организирани допълнителни срещи и ще се подготви споразумение за регламентираното им събиране от всички ВЛЗ.
Глобите за нерегламентирано изхвърляне на СЖП и опасни отпадъци варират от 10 000 до 50 000 лева, което представлява сериозна финансова тежест за управителите на ВЛЗ, чиито бюджети са значително по-малки в сравнение с тези на големите хуманни болници. Въпреки това, общините се базират на закона и няма възможност за по-ниски санкции. Ветеринарните лекари трябва да бъдат особено внимателни и да не допускат попадането на опасни отпадъци и СЖП в битовия отпадък, посочват от БВС.
БВС се споразумя за по-голяма информираност от страна на общината, с цел подобряване на ветеринарномедицинските практики. Д-р Яновски отбеляза, че БВС е готов за сътрудничество с тази цел – добри ветеринарномедицински практики, към които целият съюз се стреми в името на концепцията за "Едно здраве", която е приоритет на ветеринарните лекари. Ветеринарните лекари винаги са в помощ на животните и обществото, изпълнявайки своя дълг, положен с Хипократовата клетва.
/ЙВЛ