Общинският съвет в Балчик не прие изменения в устройствените планове за вятърните паркове в селата Соколово и Тригорци
Темата предизвика по време на заседанието интерес и дебати, които продължиха повече от час и половина. Близо 70 жители на общината и село Соколово обявиха, че са против поставянето на перки в земеделски земи. “Ние ще вземем решение единствено и само когато ни убедите, че тази инвестиция е полезна за вас, които живеете там. Лично аз не одобрявам една такава инвестиция с такива параметри, която е в близост до град Балчик, до общинския град, ние сме туристически район. Не считам, че такива съоръжения с големи параметри ще допринесат за някакво развитие на общината точно в сектор туризъм. Това би довело до отлив относно закупуване на имоти, а в Соколово сте известни в това отношение, че сте с най-много интернационални семейства, които живеете в селото”, каза общинският съветник Атанас Атанасов.
По думите на съветника Илиян Станоев, ако общинският съвет не гласува промяната на подробно устройствените планови, тогава остава възможността на инвеститора да си изпълни стария проект. “Ако това се случи, кой ще поеме отговорността?”, попита той.
Управителят на дружество "Вятърен парк Добруджа 3" Мартин Илиев каза, че от дружеството са готови да оказват 50 хиляди лева годишно подкрепа, а до момента са платили в местния бюджет над 1 млн. лв. такси. “Продължаваме по всяка една процедура, която е необходима, за да извървим пътя до край. Изпълнили сме всички указания на органите. Не се очакват вредни въздействия от проекта”, каза още той.
Пред общинския съвет говори и председателят на Националната гражданска инициатива „Бялата лястовица“ и Местната гражданска инициатива – Соколово адвокат Владимир Калчев, който апелира да се опази българската земя. “Чуждестранни инвеститори искат да получат даром чрез вас общински съветници нашите земеделски земи, да си изградят свои собствени ветрогенератори и да натрупат повече богататство, а за нас да остане унищожено земеделие, животновъдство, пчеларство и всичко онова, с което нашите родители са ни отгледали и с което нашите баби и деди са ни заклели да пазим българската земя, защото тя не е наша, тя е на нашите деди и ние я взехме на заем от тях и трябва да я върнем”, каза адвокат Калчев.
“Можете ли да се ангажирате в близко бъдеще да предприемете действие за промяна на въпросните ПУП-ве, а именно да се промени отстоянието до селото?”, попита съветникът Атанас Атанасов инвеститорите и апелира да се намери общ език с хората.