С европейски средства ще се направи дълбоководно заустване, на 2,5 км навътре в морето, на колектора на пречиствателна станция за отпадни води "Албена". Това стана известно от отговора на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на въпроса на депутата Константина Петрова от парламентарната група на "Възраждане" за аварийна ситуация с колектора на Пречиствателна станция за отпадни води "Албена".
През юни държавата заяви готовност да предприеме спешни действия в най-кратки срокове за решаване на проблема с авариралия колектор, който отвежда пречистените води от станцията в Албена. По инициатива на министър Виолета Коритарова се проведе работна среща с участието на ресорни по темата министри и представители на институции. Тогава министър Коритарова посочи, че държавата има готовност да осигури необходимото финансиране за авариен ремонт на колектора
Към настоящия момент ВиК Добрич кандидатства за финансиране на проект за обособена територия  по програма "Околна среда" 2021 - 2027 г. по процедура за директно възлагане, за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора, съобщи министърът. Обхватът на проекта е определен с изготвеното регионално прединвестиционно проучване за област Добрич и включва инвестиции за всички агломерации с над 10 000 еквивалент жители.
За група агломерация Албена, Кранево, Оброчище и компонент "Канализация" са предвидени два основни обекта - реконструкция и модернизация на пречиствателната станция "Албена" и изграждане на отвеждащ колектор и дълбоководно заустване след пречиствателната станция за отпадни води "Албена". Сега колекторът ще бъде заустен на 700 метра, а при реализация на проекта по програма "Околна среда" ще се направи дълбоководно заустване, каза министърът.
Министърът напомни, че по казуса са ангажирани МРРБ, Министерството на околната среда и водите и Министерството на туризма, като през лятото е било изяснено, че авариралият колектор от пречиствателна станция "Албена" е публична общинска собственост и за неговото възстановяване следва да се предприемат действията от Община Балчик. Общината е кандидатствала пред Международната комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за отпускане на средства, необходими за възстановяване на колектора и неговото заустване навътре в морето. На последното си заседание в началото на тази седмица Комисията е приела и е отпуснала 50 процента от необходимите средства, заявени от Община Балчик, за реконструкция на колектора. Наред с това е обявена обществена поръчка от Общината с избран изпълнител, който трябва незабавно да започне работа, за да може да бъде осигурен следващият туристически сезон и всички, почиващи по Българското Черноморие, да бъдат сигурни за чистотата на водата през сезона. Министърът посочи, че понеже общината е възложител, "Български ВиК холдинг" няма информация за изпълнението на този договор - дали то е започнало или е било изчакано осигуряването на финансовия ресурс. Тя обаче съобщи, че е получила уверение от общината, че до май следващата година, при осигурено финансиране, колекторът ще бъде възстановен.