Мерки за насърчаване на социално-емоционалното обучение може да бъдат включени в национална програма на МОН
Форумът е организиран от Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти (НЦПКПС) и от фондацията "Лъчезар Цоцорков".
"Изключително необходимо е за учениците да изграждат своите емоционални умения, както и умението да опознаят другия, да развият чувства на емпатия и на съпреживяване", каза министър Цоков. Според него социално-емоционалното обучение е в основата на изграждането на положителна образователна среда и е една от тенденциите в съвременното образование, на които се обръща най-голямо внимание. "В съвременното училище това минава чрез различни инструменти, но световният опит показва, че най-ефективно е когато темите, свързани със социално-емоционалното учене, влязат в учебните програми по различни учебни дисциплини - по български език, по математика и по интегралните предмети, свързани с география и история", обясни министърът.
Социално-емоционалното учене и прилагането на компетентностния подход още в началния етап на обучението са сред важните теми в световно образование днес. Когато децата започват своя училищен живот, влязат в класната стая и започват да градят своите учебни умения, те заедно с това се развиват и като личности, обясни министър Галин Цоков. Той отбеляза, че е важно да се развиват техните силни страни и заложби, които след това могат да прераснат и в качества.
Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева каза, че темата за социално-емоционалното обучение стои в основата на разрешаването на конфликтите в училище. "Ние трябва не само да възпитаваме социално-емоционалната култура, поведение и отношение сред младите хора, но и да подобрим нашите взаимоoтношения между институциите", каза тя. Според нея директорите и учителите трябва да развият умения да разрешават конфликтите в класната стая и тези с родителите.
Директорът на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти Димитър Асенов отбеляза, че 424 начални учители са преминали през социално-емоционално обучение през септември и октомври тази година. 98 процента от тях споделят, че биха препоръчали този курс на обучение и на други преподаватели.
В конференцията участваха също изпълнителният директор на фондацията "Лъчезар Цоцорков" Йоана Маринова, деканите на педагогическите факултети на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" - доц. Ваня Божилова и проф. Владимира Ангелова, директорът на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Пловдивския университет проф. Дора Левтерова, Люба Батембергска от фондацията "Лъчезар Цоцорков", директори на Регионални управления на образованието, експерти от МОН и други.