Не се очаква замърсяването да достигне българските брегове, съобщиха от МОСВ във връзка с петролния разлив в Черно море
От екоминистерството продължават да събират мненията на експертите по темата и да следят актуалните данни.
„Сателитните изображения, анализирани от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“, не предполагат въвличане на замърсители в струята на основното черноморско течение, която се разпространява на Запад на около 60 км от входа на протока. При така създалата се ситуация не се очаква нефтеното замърсяване да достигне българските брегове“, е потвърдил за МОСВ доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от Българската академия на науките (БАН).
Той е обяснил, в периода от началото на разлива до 18 декември поради силния вятър от западната четвърт, в акваторията непосредствено южно от входа на Керченския проток се е формирало устойчиво крайбрежно течение с източна посока. "Това доведе до разпространението на нефтените замърсители в тясна акватория в североизточната част на басейна", е пояснил експертът. При достигането на бариерната Бугазкая коса течението се разделя на два клона, чието разпространение следва бреговия контур. Първият клон се отклонява на север и връща водите към протока, а вторият – по-интензивният, се разпространява на юг-югоизток, докладва специалистът. Това обяснява идентифицираните нефтени замърсявания по бреговете на Анапа, а по непотвърдени данни, съобщени от независимия новинарски сайт maritime.bg, и малко по-южно по крайбрежието на Памятная Доска Защитникам, се казва още в съобщението на МОСВ.
Понастоящем вятърът в региона отслабва и се преориентира от юг. Актуалната прогноза на Черноморския център за мониторинг и прогнози сочи чувствително намаляване на интензивността на източния пренос, като в зоната на първоначалния разлив се очакват слаби течения със северна до северозападна посока, сочат данните. Тази ситуация ще благоприятства задържането на евентуално постъпващи нови замърсители при входа на Керченския проток. Теченията в близост до акваторията на бариерната Бугазкая коса и Анапа също ще сменят посоката си на Северозапад, което предполага разпространението на замърсяването да се ограничи в посока Новоросийск, обясниха също от МОСВ.
Актуални анимирани карти за периода 19-22 декември, отразяващи прогнозата за скоростта и посоката на теченията на Черноморския център за мониторинг и прогнози към програмата Коперник, са налични тук
След инцидента в Керченския проток служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров проведе видеоконферентен разговор с ресорните министри на Румъния - Мирча Фичет, и на Украйна - Светлана Гринчук Те се договориха да обменят информацията, която постъпва по случая в министерствата от научните организации и институциите във всяка страна. В координация трите страни ще следят за евентуални опасности за черноморската околна среда и крайбрежието.