Общинският съвет в Бобошево отхвърли предложение за повишаване на местните данъци и такси
Покачването на местните такси и основно на тази за битови отпадъци се налага поради много причини, посочиха общински съветници на заседанието. Основната причина е споразумението на Съюза на Югозападните общини, подписано и от кмета на община Бобошево Стефан Тачев. В него е заявена необходимостта от покачването на местните такси за смет с до 30 процента. Все повече от общините изнемогват при осигуряването на качествена услуга при управлението на отпадъците. Предложеното завишение е единствено на база бъдещия инфлационен индекс с около 15% и предстоящото увеличение на минималната работна заплата, стана известно на сесията.
Според кмета на общината Стефан Тачев постъпленията от такса смет са 70 процента от очакваното и са в размер на 156 466,86 лв. "Данъчната оценка, особено в селата, е доста занижена, не е актуализирана, и държавата не прави нищо по този въпрос. Оценките са ниски, което налага повишаването на промилите. Реално постъпленията ще се увеличат с около 50-60 хил. лв.", посочи Тачев. Той допълни, че и увеличените постъпления средстава за недостатъчни за покриване на необходимите разходи. Кметът поясни, че парите отиват единствено за сметопочистване и сметосъбиране, т.е. – за нуждите на населението, а не за заплати на общински служители, както се спекулира. Той посочи още, че заложеното повишение е с около 30 процента, така, че налогът да не се повишава драстично.
Служителите на администрацията в Бобошево обясниха, че промилите за такса смет са различни за общинския център и за селата. Това е необходимо, за да са уеднаквени спрямо жителите и да са пропорционални за всяко населено място. Начинът, по който са предложени промените цели изравняване на увеличението за различните домакинства, беше посочено още на заседанието на Общинския съвет.
На сесията съветниците приеха предложение за изготвяне на проект за основен ремонт на водохващане „Робовица“, след което с този проект ще се кандидатства пред Междуведомствената комисия по бедствия и аварии, за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, за финансиране на основния ремонт. Водохващането не е в добро техническо състояние и не осигурява нормално водоподаване към част от населените места в общината, поради което е необходимо изготвянето на проект за извършване на основен ремонт. Общината ще отпусне за това седем хиляди лева от сметката си за 2024 година, в частта за непредвидени и неотложни разходи.
Приета беше и програма за развитие на читалищната дейност в четирите читалище в общината.
Дебати в края на сесията предизвика темата за заплатата на председателя на Общинския съвет Лариса Каменова. Стана известно, че тя получава 75 процента от заплатата на кмет на общината, чийто размер е 4500 лв. Представители на различни политически сили настояха за намаление на размера на възнаграждението на председателя на институцията преди празниците, които предстоят. Имаше критики към Каменова от общински съветници, но и изразена подкрепа от страна на граждани, които участваха в сесията.