Чилийската гигантска жаба, която е жив фосил, защото е живяла с динозаврите, губи хабитата си заради климатичните промени и човешката дейност, предаде Ройтерс.
Шлемоглавата водна жаба Calyptocephallela gayi е една от най-големите в света. Достига дължина 30 см и тегло един килограм. Милиони години тя почти не се е променила генетично, но сега според учените бъдещето й е неясно. 
"Тъжно е, че вид, който е съжителства с динозаври, който е успял да устои на масово измиране, сега е застрашен от хората", казва Мелиса Канино, ветеринарен лекар и основателка на групата "Проект земноводни" (Proyecto Anfibia), посветена на тяхното изследване и популяризиране на проблемите, пред които са изправени. 
Местообитанието на този вид жаби е от северния регион Кокимбо до южния остров Чилое, но се предполага, че популацията е намаляла с поне 30 процента от 1990 г. Тя е включена в списъка на уязвимите видове на Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Фактори като изменението на климата, прекъсването на хабитата и замърсяването на околната среда са причинили намаляване на числеността. Лошото управление на водите и отпадъците са застрашили околната й среда.